Editura Corint Clinica Mayo. Cancerul mamar - Dr. Charles L. Loprinzi, Dr. Lynn C. Hartmann

Editura: Corint

Autor: Dr. Charles L. Loprinzi, Dr. Lynn C. Hartmann

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-79343-4-2

Cod Produs: 9786067934342 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In aceasta carte veti afla:

• ce este cancerul mamar si cum poate fi depistat inca din fazele incipiente;

• care sunt cele mai noi descoperiri in domeniul oncologiei;

• daca dumneavoastra sau alte persoane din familia dumneavoastra sunteti in pericol sa va imbolnaviti de aceasta boala, in functie de mostenirea genetica, de istoricul medical al familiei si de alti factori de risc;

• ce este biopsia si cum trebuie interpretate rezultatele acesteia;

• care sunt tratamentele disponibile in prezent;

• ce pasi trebuie sa urmeze pacienta si cei apropiati ei pentru a face fata bolii cu optimism si curaj.

Clinica Mayo este o institutie nonprofit cu sediul in Statele Unite ale Americii. Datorita grijii pentru pacienti, experientei medicilor si cercetatorilor specializati in toate domeniile medicale, echipamentelor inovatoare si muncii in echipa, se afla in topul celor mai renumite clinici din lume.

„Sper ca aceasta carte sa reprezinte un ghid util si complet de informare despre ce inseamna cancerul de san, care sunt riscurile sale, metodele de diagnosticare si de tratare existente si sa le ofere tuturor doamnelor indrumari practice pentru prevenirea acestei afectiuni si pentru protejarea sanatatii mamare.”

Dr. GABRIEL CRISTIAN VIISOREANU, fondatorul Institutului Sanului din Bucuresti
  • Clinica Mayo. Cancerul mamar - Dr. Charles L. Loprinzi, Dr. Lynn C. Hartmann

Dr. CHARLES L. LOPRINZI este medic oncolog si profesor universitar la catedra Regis de cercetare a cancerului mamar a Mayo Clinic Care Center, din Rochester, orasul Minnesota. A fost sef al Departamentului de Oncologie al Clinicii Mayo. A semnat peste 350 de articole medicale. Principalele sale domenii de cercetare includ comunicarea dintre medic si pacient si modalitatile de depistare si verificare a simptomelor cancerului. Fundatia „Susan G. Komen”, cea mai mare organizatie americana dedicata studierii cancerului mamar, i-a decernat Brinker International Award si Komen Foundation Professor of Survivorship Award.

Dr. LYNN C. HARTMANN este oncolog, cercetator stiintific si profesor universitar la catedra Blanche R. Erlanger si Richard J. Erlanger a Mayo Clinic Cancer Center din Rochester, Minnesota. A condus echipa care a creat Programul pentru studierea cancerului mamar al acestui centru, dedicat atat cercetarii stiintifice a bolii, cat si informarii medicilor, pacientilor si publicului, semnand peste 200 de articole despre descoperirile sale. A beneficiat de finantari din partea: National Cancer Institute (Institutul National American pentru Cancer), American Cancer Society (Societatea Americana a Cancerului) si Fundatiei „Susan G. Komen”. Specializarea sa o reprezinta identificarea si monitorizarea femeilor cu risc ridicat de aparitie a cancerului mamar.

In aceasta carte veti afla:

• ce este cancerul mamar si cum poate fi depistat inca din fazele incipiente;

• care sunt cele mai noi descoperiri in domeniul oncologiei;