Editura Pro Universitaria Investitiile straine directe (ISD). Detectarea fluxurilor ISD la nivel mondial. Foreign direct investments. Flows detected world-wide - Liviu Catalin Andrei, Dalina Andrei

Editura: Pro Universitaria

Autor: Liviu Catalin Andrei, Dalina Andrei

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1693-9

Cod Produs: 9786062616939 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Revenim la aspiratia unui tablou al fluxurilor de capital la nivel mondial intr-o serie de lucrari in care sunt identificati marii investitori-tari ai/ale lumii, dar si marii receptori, este vazuta si dinamica acelorasi fluxuri, se schiteaza „sablonul” comportamental-istoric a ceea ce intreprinde o tara care achieseaza la dezvoltarea pe aceasta baza, in care reveneau si o descriere sumara a comportamentului ISD al fiecareia dintre cele 215 tari membre UNCTAD, era avansata si o tipologie a regiunilor multi-tari ale lumii dupa acelasi criteriu. Aici sunt identificate „tronsoanelele” capitalului international si incheiem cu identificarea marilor fluxuri de capital estimate. Lucrarea isi construieste si foloseste un model matematic propriu pentru toate estimarile intreprinse, diferit de celelalte din literatura de specialitate.

This paper aims an analysis of major capital flows in a series of such papers that: identifies the great world investor countries, as well as the great FDI recipient countries, the same for FDI flow dynamics and for a behavioural pattern of countries that have joined the international capital, for a few words on each of the 215 UNCTAD member countries’ FDI behavior, for drawing a typology of the multi-country regions basing on the same criterion. Our paper identifies the international capital sections and finishes by identifying, through its proper estimations, the main capital flows throughout the world. A model proper to these estimations is here shaped and used and so our undertaking stays different from the other models in the literature.
  • Investitiile straine directe (ISD). Detectarea fluxurilor ISD la nivel mondial. Foreign direct investments. Flows detected world-wide - Liviu Catalin Andrei, Dalina Andrei

Liviu Catalin Andrei

Este doctor in economie din 1996, specialitatea Economie Mondiala (Academia Romana/INCE), cercetator stiintific gradul 2 (Institutul de Fiante si Moneda V. Slavescu) si conferentiar (SNSPA/ Facultatea de Administratie Publica, Universitatea Ecologica, Bucuresti, Facultatea de Finante si Moneda). Autor de manuale – Economie, Economie europeana, Sisteme si politici financiare comparate - si carti de economie –Euro, Piata si banii in economia tuturor timpurilor, Investitiile straine directe, Etalonul si sistemul monetar international -, in Romania, respectiv in strainatate - Basic Economics, Money and market, Notions of European Economic Integration, Foreign Direct Investments.

Dalina Andrei

Este doctor in economie din anul 2008, cercetator principal gradul 3 la Institutul de Prognoza Economica al Academiei Romane, participant la burse de studii si cercetare si alte programe academice, inclusiv post-doctorat in Bulgaria, Republica Ceha, Polonia, Grecia, Ungaria si Spania. Autor si co-autor a mai multe carti de specialitate - Foreign Direct Investments, Investitiile straine directe, Fiat, versus representative money under debate (II). A case study of thw US’Federal Reserve’s monetary base along the postwar era -  si a inca mai numeroase articole si studii in domenii de cercetare ca: investitii straine directe, economia turismului, capital uman, gospodariile populatiei, energie si digitalizare.