Editura Pro Universitaria Investitii. Performanta, evaluare, documentatii specifice - Claudiu Cicea, Carmen Turlea, Corina Marinescu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Claudiu Cicea, Carmen Turlea, Corina Marinescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1586-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062615864 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Necesitatea realizarii investitiilor este un factor cheie atat pe plan mondial, cat si regional si local. Ca si parte integranta a activitatii economice, investitiile reprezinta una dintre laturile sensibile ale acesteia. Principalul argument il reprezinta faptul ca acestea au nevoie de maxima atentie din partea tuturor celor implicati si in principal din partea investitorilor, avand in vedere diversitatea motivelor ce tin de necesitati sau de dorinte, tendinte pe plan local, regional sau chiar mondial, starea economiei la un anumit moment si multe altele. Este demonstrat faptul ca investitiile sunt intr-o stransa legatura cu cresterea economica, exercitand o influenta asupra acesteia prin volumul lor, cat si prin calitatea realizarii lor sau cu alte cuvinte prin eficienta economica a acestora. Datorita importantei majore in domeniul investitiilor, acest concept, de eficienta, va fi tratat intr-un capitol distinct al volumului de fata.
  • Investitii. Performanta, evaluare, documentatii specifice - Claudiu Cicea, Carmen Turlea, Corina Marinescu

Claudiu Cicea

Este doctor in domeniul Management din anul 2003 si profesor universitar in cadrul Facultatii de Management a Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Detine o vasta experienta in domeniul investitional, fiind autor sau coautor a peste 10 carti si 20 de articole stiintifice, membru sau director in proiecte de cercetare pe teme diverse legate de investitii, evaluarea performantei, particularitati ale acestora in diferite domenii etc.. In anul 2013 domnul Claudiu Cicea a absolvit studiile postoctorale, iar din anul 2015 este indrumator la doctorat in cadrul Scolii Doctorale Management. Concomitent, este titular al mai multor cursuri, atat pentru ciclul de licenta cat si de masterat ( “Managementul investitiilor”, “Managementul produselor noi”, “Managementul proiectelor inovationale”, “Studii de fezabilitate si planuri de afaceri” etc.).

Carmen Turlea

Profesor universitar doctor habilitat la Academia de Studii Economice Bucuresti, Facultatea de Management. Titulara a cursului de Managementul Investitiilor, Proiecte de investitii, Finantare si Strategie, Evaluarea si Auditul Proiectelor de Investitii. - Membru al Scolii Doctorale de Management - Membru al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania CECCAR (1995) - Membru al Camerei Auditorilor din Romania (2007) - Membru al Centrului de Cercetare ”Managementul afacerilor prin proiecte ”

Corina Marinescu

Este doctor in domeniul Management din anul 2013 si lector universitar in cadrul Facultatii de Management a Academiei de Studii Economice din Bucuresti. In anul 2020 a finalizat studiile universitare de postdoctorat din cadrul Scolii Postdoctorale a ASE Bucuresti. Activitatea sa de cercetare a fost orientata in domeniul managementului investitiilor, cu precadere in sfera energiei din surse regenerabile, studiul oprindu-se in principal asupra aspectelor legate de performanta economica si evaluarea acesteia.