Editura Curtea Veche Secretele mintii de milionar. Editia a IV-a - Harv T. Eker

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0229-5

Cod Produs: 9786064402295 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fiecare dintre noi are setat in minte un anumit tipar financiar. Iar modul in care gandim determina dimensiunea averii pe care o acumulam. Bogatii gandesc toti la fel, sunt convinsi ca „isi fac singuri viata“. Si saracii gandesc toti la fel, dar ei cred ca viata decurge conform „unui tipar deja stabilit“.

Secretul sta in constientizarea propriilor ganduri si actiuni, astfel incat sa ne putem elibera de alegerile facute in trecut. E timpul sa renuntam la presupunerea ca, pentru a avea succes, ordinea logica este: a avea, a face, a fi. Trebuie sa adoptam, in schimb, convingerea oamenilor bogati, care considera ca ordinea corecta este: a fi, a face, a avea.

Harv T. Eker, om de afaceri, autor de carti, orator motivational si milionar, si-a dezvoltat propria teorie privind relatia dintre bani si aspectele ce tin de mentalitatea si atitudinile oamenilor. Folosind principiile si exercitiile pe care le expune in cartea de fata, el si-a revizuit gandurile, sentimentele si actiunile – nu doar pentru a obtine succesul, ci si pentru a-l mentine pe termen lung. A reusit astfel sa shimbe vietile a numerosi oameni din toate colturile lumii, ajutandu-i sa-si atinga obiectivele si sa obtina independenta financiara.
  • Secretele mintii de milionar. Editia a IV-a - Harv T. Eker

Harv T. Eker (n. 1954) este om de afaceri, autor de carti, orator motivational si milionar, si-a dezvoltat propria teorie privind relatia dintre bani si aspectele ce tin de mentalitatea si atitudinile oamenilor. Folosind principiile si exercitiile pe care le expune in cartea Secretele mintii de milionar, el si-a revizuit gandurile, sentimentele si actiunile – nu doar pentru a obtine succesul, ci si pentru a-l mentine pe termen lung. A reusit astfel sa shimbe vietile a numerosi oameni din toate colturile lumii, ajutandu-i sa-si atinga obiectivele si sa obtina independenta financiara.
Eker s-a nascut in Toronto, Ontario (Canada) si a locuit acolo in copilarie. In tinerete, el s-a mutat in Statele Unite ale Americii si a initiat peste o duzina de companii diferite inainte de a avea succes cu un magazin de produse de fitness pe care le vindea cu amanuntul. Dupa ce a castigat milioane de dolari printr-un lant de magazine de fitness si si-a pierdut apoi averea din cauza managementului defectuos, astfel a inceput sa analizeze relatiile pe care oamenii bogati le au cu banii  determinandu-l sa-si dezvolte un set de teorii pe care le-a popularizat in seminariile si cartile sale.
Scrierile si seminariile lui Eker se concentreaza adesea pe conceptul sau de „minte de milionar”, o colectie de „atitudini mentale care faciliteaza bogatia”.Aceasta teorie presupune ca fiecare om are un „tipar financiar” sau un „tipar intern care dicteaza relatia lui cu banii”  si ca prin schimbarea acestui tipar oamenii isi pot schimba capacitatea lor de a acumula avere.