Editura Publica Puterea obisnuintei. De ce facem ceea ce facem in viata si in afaceri - Charles Duhigg

Editura: Publica

Autor: Charles Duhigg

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-722-198-5

Cod Produs: 9786067221985 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In Puterea obisnuintei, Charles Duhigg ne poarta spre culmile palpitante ale descoperirilor stiintifice care explica de ce exista deprinderile si cum pot fi modificate acestea. Cu ajutorul unor istorisiri captivante, care ne poarta din salile de sedinte ale conducerii companiei Procter & Gamble pana la marginea terenurilor pe care se disputa meciurile din NFL si la linia frontului din timpul miscarii pentru drepturi civile, Duhigg prezinta un mod cu totul nou de intelegere a naturii umane si a potentialului sau.

In esenta, Puterea obisnuintei contine un argument incurajator: cheia reusitei noastre de a face cu regularitate exercitii fizice, de a slabi, de a fi mai productivi si de a avea succes este intelegerea modului in care functioneaza deprinderile. Dupa cum arata Duhigg, valorificand aceasta noua stiinta, ne putem transforma afacerile, comunitatile si vietile noastre.

O examinare noua a modului in care comportamentele de rutina ne iau in stapanire si un raspuns la intrebarea daca sunt susceptibile de schimbare. Toate istorisirile povestite de Duhigg sunt fascinante in ele insele, dar capata o cu totul alta dimensiune cand se unesc cu modul autorului de a cerceta deprinderile. Associated Press

In ultimii ani, au fost efectuate numeroase cercetari asupra modului in care suntem modelati de propriile deprinderi, o activitate stiintifica foarte frumos descrisa in noua carte a lui Charles Duhigg, Puterea obisnuintei. David Brooks, The New York Times

O carte de prima mana, bazata pe un volum impresionant de cercetari, scrisa intr-un stil sprinten si care gaseste echilibrul potrivit intre seriozitatea intelectuala si sfaturile practice despre modul in care putem scapa de obisnuintele noastre rele. The Economist

Nu veti mai avea niciodata exact aceeasi viziune despre voi, despre organizatia sau lumea voastra. Daniel H. Pink, autorul cartilor Drive si A vinde e omeneste

O carte amuzanta, agreabila, fascinanta. O privire serioasa, indreptata spre stiinta formarii si a modificarii deprinderilor. The New York Times Book Review
CHARLES DUHIGG a studiat istoria la Yale si a obtinut un MBA la Harvard Business School. Din 2006, este reporter economic la The New York Times. In 2013 a primit Premiul Pulitzer pentru The iEconomy, o serie de articole despre Apple. A scris si despre criza financiara din 2008, expunand modul in care companiile profitau de persoanele in varsta si comentand incalcarile la nivel national ale legii Safe Drinking Water Act. Pentru aceste articole, Charles Duhigg a primit nenumarate distinctii, printre care National Journalism Award, Investigative Reporters and Editors' Medal si National Academies' Reporting Award.

Locuieste la Brooklyn impreuna cu sotia sa si cei doi copii. Dupa cum povesteste pe site-ul sau, charlesduhigg.com, inainte de a deveni jurnalist, a fost mesager pe bicicleta la San Francisco, timp de o zi ingrozitoare.