Editura Publica Liderii mananca ultimii. De ce unele echipe lucreaza bine impreuna, iar altele nu. Editia a II-a - Simon Sinek

Editura: Publica

Autor: Simon Sinek

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-722-260-9

Cod Produs: 9786067222609 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Editie actualizata cu un capitol revizuit si adaugit despre generatia abstracta si o anexa care include un ghid practic pentru a-i intelege si conduce pe mileniali.

Leadershipul nu e un permis pentru a munci mai putin; e o responsabilitate de a munci mai mult. Si aici e problema: leadershipul inseamna munca. Inseamna timp si energie. Efectele lui nu sunt usor de masurat si nu sunt intotdeauna imediate. Leadership inseamna a le fi dedicat oamenilor.

Leadershipul, adevaratul leadership, nu este bastionul celor care stau in varf. Este responsabilitatea tuturor celor care fac parte din grup. Chiar daca oamenii care detin o pozitie oficiala pot avea autoritatea de a actiona la o scara mai mare, fiecare dintre noi are responsabilitatea de a proteja Zona de siguranta. Toti trebuie sa incepem astazi sa facem mici lucruri pentru binele celorlalti... zi dupa zi.

Omenirea a inflorit vreme de 50.000 de ani nu din cauza ca suntem inclinati sa avem grija de noi insine, ci din cauza ca suntem stimulati sa avem grija de ceilalti. Nu este nevoie decat ca liderii sa ne ofere un motiv bun pentru a ne pune unii in slujba celorlalti.

Simon Sinek

Liderii sunt cei care se avanta primii in necunoscut.

Ei se napustesc spre pericol.

Ei isi lasa la o parte propriile interese pentru a ne proteja sau pentru a ne duce spre viitor.

Liderii ar sacrifica imediat ceea ce le apartine pentru a proteja ceea ce ne apartine.

Si nu ar sacrifica ceea ce e al nostru pentru a salva ceea ce e al lor.
Asta inseamna sa fii lider.

Inseamna ca ei aleg sa infrunte primii pericolul, avantandu-se spre necunoscut.

Iar atunci cand suntem siguri ca ei vor avea grija de noi, vom marsalui in urma lor si vom munci neobositi pentru a le implini viziunea si ne vom numi cu mandrie adeptii lor.

Esti lider cu adevarat?

„Daca actiunile tale ii inspira pe altii sa viseze mai mult, sa invete mai mult, sa faca mai mult si sa devina ceva mai mult decat sunt, atunci se cheama ca esti un lider”. In acest citat cred ca veti gasi mesajul cartii Liderii mananca ultimii. Cand liderii ii inspira pe cei pe care ii conduc, oamenii se gandesc la un viitor mai bun, investesc timp si efort pentru a invata mai mult, fac mai mult pentru organizatiile lor si pe parcurs devin si ei lideri.

George J. Flynn,
General locotenent,
Trupele Marine ale SUA

Liderii mananca ultimii este o carte care se citeste cu bucurie, pana la capat, o carte pe care stii ulterior unde ai pus-o pentru ca, instinctiv, simti ca vei mai avea nevoie de ea. Un ghid util pentru a intelege alegerile pe care le ai de facut, ca actual sau viitor lider si consecintele acestora asupra oamenilor pe care ii ai in grija, asupra organizatiei, dar si asupra propriei tale stari de bine.

Gabriel Cretu
CEO - Adwisers Financial IFN
Simon Sinek este un optimist incurabil si autorul bestsellerului Start with Why (2011), carte care a schimbat modul traditional in care ne raportam la ce inseamna un lider autentic si cum reusesc organizatiile moderne sa-si inspire angajatii. Simon Sinek este licentiat in antropologie culturala in cadrul Brandies University, a urmat Dreptul la City University, Londra, cu gandul de a deveni avocat, dar a abandonat studiile pentru o cariera in publicitate. Speechul sau de pe TED.com bazat pe continutul cartii Start with Why este al doilea cel mai popular video din istoria TED.com.

Simon Sinek

Liderii sunt cei care se avanta primii in necunoscut.

Ei se napustesc spre pericol.

Si nu ar sacrifica ceea ce e al nostru pentru a salva ceea ce e al lor.
Asta inseamna sa fii lider.

Inseamna ca ei aleg sa infrunte primii pericolul, avantandu-se spre necunoscut.

Esti lider cu adevarat?

George J. Flynn,