Editura Publica Gandire rapida, gandire lenta - Daniel Kahneman

Anul publicării: 2012

ISBN: 978-606-8360-15-7

Cod Produs: 9786068360157 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Daniel Kahneman ne poarta intr-o calatorie inovatoare prin ascunzisurile mintii si ne explica cele doua sisteme care conduc modul nostru de a gandi. Sistemul 1 este rapid, intuitiv si emotional; Sistemul 2 este mai lent, mai deliberativ si mai logic.

Kahneman prezinta capacitatile extraordinare – si, deopotriva, erorile si biasurile – gandirii rapide si dezvaluie influenta omniprezenta a impresiilor intuitive asupra gandurilor si comportamentelor noastre. Impactul aversiunii fata de pierdere si al excesivei increderi de sine asupra strategiilor corporatiste, dificultatile previziunii a ceea ce ne va face fericiti in viitor, efectul profund al biasurilor cognitive asupra mai tuturor activitatilor noastre, de la jocul la bursa de valori pana la planificarea vacantei urmatoare – fiecare dintre acestea se pot intelege numai cunoscand modul in care cele doua sisteme ne modeleaza judecatile evaluative si deciziile noastre.

Cartea ne ofera explicatii practice si lamuritoare ale modului in care se iau deciziile atat in afaceri, cat si in viata de zi cu zi – aratandu-ne cum putem utiliza diferite tehnici pentru a ne feri de stangaciile mintale care adeseori ne vara in bucluc. Gandire rapida, gandire lenta va va schimba modul in care ganditi despre gandire.

„Daniel Kahneman se numara printre cei mai influenti psihologi din istorie si cu siguranta este cel mai important psiholog in viata. Are darul de a scoate la iveala trasaturi remarcabile ale mintii omenesti, multe dintre ele devenind intre timp texte clasice de manual si parti ale stiintei conventionale. Opera lui a remodelat psihologia sociala, stiinta cognitiva, studiul ratiunii si al fericirii si economia comportamentala, domeniu la a carui lansare a contribuit impreuna cu colaboratorul sau Amos Tversky. Aparitia acestei lucrari este un eveniment major.” STEVEN PINKER, profesor de psihologie la Universitatea Harvard si autor al cartilor How the Mind Works si The Better Angels of Our Nature

„Aceasta este o carte de referinta in gandirea sociala, de acelasi calibru cu Avutia natiunilor de Adam Smith si Interpretarea viselor de Sigmund Freud.” NASSIM NICHOLAS TALEB, autor al cartii The Black Swan

„Kahneman ne ofera o perspectiva complexa asupra posibilelor sinergii intre dualismul mental individual (mecanismele de luare a deciziilor) si aplicabilitatea acestora in perfectionarea organizarii sociale si a actului de guvernare.” Laurentiu Pachiu, Managing Partner Pachiu&Associates
DANIEL KAHNEMAN este profesor emerit Eugene Higgins de psihologie la Universitatea Princeton si profesor emerit de politici publice la Princeton's Woodrow Wilson School of Public and International Affairs. In 2002, a primit Premiul Nobel in Stiinte Economice pentru opera sa de pionierat in teoria deciziei, desfasurata impreuna cu Amos Tversky.