Editura Curtea Veche Digitale pe Legale - Ana-Maria Udriste, Marian Hurducas

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1337-6

Cod Produs: 9786064413376 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru ca mediul digital se schimba radical de la o zi la alta, determinand inevitabil modificari ale cadrului legal, Digitale pe Legale iti ofera o privire de ansamblu asupra unor studii de caz reper. In acelasi timp, semnaleaza cateva aspecte pe care este bine sa le retii atunci cand contractezi sau faci productie de continut multimedia, cand construiesti o strategie de marketing si comunicare sau distributie pe social media outlets. In egala masura, sunt vizate campaniile de influencer marketing sau user-generated content. Daca trebuie sa semnezi contracte de reprezentare sau de colaborare cu o entitate juridica ori sa realizezi monetizare de traininguri si cursuri, cartea iti va oferi toate informatiile de care ai nevoie.
  • Digitale pe Legale - Ana-Maria Udriste, Marian Hurducas

ANA‑MARIA UDRISTE (n. 1990, Bucuresti) este avocata, antreprenoare si consultanta in domeniul digital. A urmat cursurile Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Bucuresti (2013), detine un master la aceeasi institutie si a absolvit programul Digital Disruption and Platforms de la Oxford (2021). Este fondatoarea conceptului Avocatoo.ro, clasat in topul primelor trei site‑uri cu profil juridic din Romania. Pasiunea pentru social media a devenit un instrument util in activitatea sa, reusind sa traduca „legaleza“ pe intelesul tuturor prin intermediul retelelor de socializare.

Dorinta de a democratiza domeniul juridic a propulsat‑o in lista Forbes Romania 30 sub 30 (2017), Ana‑Maria fiind inclusa si pe lista celor 100 de persoane nominalizate de Financial Times in topul New Europe 100: eastern Europe’s emerging technology stars (2017).

Activitatea din mediul online si offline i‑a adus recent premii ale industriei de marketing si comunicare: locul I pentru Newsletter pe Legale (2021), locul II pentru Podcast pe Legale (2021) si locul III pentru Best Company Blog (2020). De asemenea, Ana‑Maria a participat la scrierea primului Cod de Bune Practici in influencer marketing din Romania, alaturi de Smart Social si 2Performant, o initiativa IAB Romania.

MARIAN HURDUCAS (n. 1986, Hateg) este licentiat in jurnalism si detine un master in Productie Media la Facultatea de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii din cadrul Universitatii Babes‑Bolyai, Cluj‑Napoca. A fost jurnalist de radio, familiarizat si cu presa scrisa si televiziunea. A realizat timp de doi ani HURDUcast, unul dintre podcasturile de referinta din Romania, in special pentru cei din industriile creative si antreprenoriat, si este totodata omul din spatele strategiei de marketing si comunicare pentru Murdar, primul podcast de fictiune romanesc.

In decembrie 2020 a acceptat propunerea de a ocupa functia de consilier pe probleme de comunicare al ministrului Cercetarii, Inovarii si Digitalizarii. In prezent este antreprenor, strateg de marketing si comunicare, trainer si content designer. Alaturi de Dragos Stanca, realizeaza emisiunea Upgrade 100 live la Radio Guerrilla despre cultura digital & tech.

Portofoliul sau cuprinde colaborari cu branduri nationale si internationale, Marian punandu‑si amprenta inclusiv asupra evolutiei din ultimii ani a Anei‑Maria Udriste si Avocatoo.ro in termeni de branding, pozitionare, content design si directie editoriala. Curiozitatea, nevoia de a‑si demonstra constant ca evolueaza si chiar teama de esec ca factor motivational puternic l‑au determinat sa experimenteze orice are legatura cu domeniul de interes si sa inteleaga mediul de comunicare cu toate nuantele sale prezente si viitoare.

Dupa impactul pe care Avocatoo.ro l-a avut in randul publicului explicand limbajul legal si teme conexe de larg interes, Ana-Maria Udriste si Marian Hurducas le propun un ghid juridic util celor care activeaza in industria de marketing si comunicare si nu numai. Daca vrei sa stapanesti modul in care functioneaza promovarea afacerii tale in social media si instrumentele legale care o guverneaza, Digitale pe Legale este ceea ce ai nevoie.

Daca esti profesionist in industria creativa de marketing si comunicare sau pur si simplu antreprenor la inceput de drum, vei gasi in aceasta carte tot ce trebuie sa stii ca sa faci din numele tau un brand si sa devii un profesionist desavarsit.

autorii

Digitale pe Legale este cartea potrivita la momentul potrivit, care explica si pune bazele legale intr-o industrie care la acest moment nu prea stie in ce directie sa se indrepte. Nu dispera, pentru ca sigur iti va fi de folos.

autorii