Editura Pro Universitaria Decizie, proces decizional si performanta - Ana Alexandra Olariu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ana Alexandra Olariu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1821-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062618216 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea „Decizie, proces decizional si performanta” reprezinta o incursiune teoretica si practica in domeniul managementului si se adreseaza atat studentilor, masteranzilor si doctoranzilor, cercetatorilor si practicienilor din domeniul managementului, cat si managerilor din cadrul organizatiilor, care doresc sa se familiarizeze cu notiunea de „decizie”, „proces decizional” si „performanta”.
Prin intermediul celor cinci capitole ale lucrarii le sunt prezentate cititorilor informatiile necesare pentru a se familiariza cu notiunile de baza si particularitatile deciziei, procesului decizional si performantelor organizationale. Mai precis, lucrarea debuteaza cu o introducere in ceea ce inseamna decizia si procesul decizional, prezinta factorii determinanti ai deciziei si procesului decizional, atat din perspectiva caracteristicilor decidentilor, cat si din perspectiva mediului ambiant decizional, ilustreaza particularitatile unor modele de luare a deciziilor si prezinta aspectele cheie ale notiunii de performanta organizationala. Lucrarea se finalizeaza cu o analiza complexa a rolului decidentului in cadrul procesului de luare a deciziilor, cu determinarea relatiilor dintre procesele decizionale si performantele organizationale si cu elaborarea unor modalitati de imbunatatire a performantelor organizatiilor din Romania prin optimizarea proceselor decizionale ale acestora.
  • Decizie, proces decizional si performanta - Ana Alexandra Olariu

Este doctor in domeniul Management din anul 2021 si asistent universitar in cadrul Facultatii de Management a Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Activitatea sa de cercetare s-a concentrat in principal asupra managementului in general, dar si asupra imbunatatirii deciziilor si proceselor decizionale din organizatii si asupra modului in care acestea influenteaza performantele organizationale, in special. Alte subiecte de interes in activitatea de cercetare au vizat metodologia cercetarii in management, managementul calitatii in institutiile de invatamant superior si managementul serviciilor de sanatate. Dintre publicatiile acesteia se remarca: o carte intitulata „Metodologia cercetarii in management”, publicata la Editura Pro Universitaria; doua capitole de carte publicate in volume colective; 14 articole publicate in reviste de specialitate, dintre care 5 in reviste indexate ISI sau ESCI; 10 lucrari publicate in volumele unor conferinte internationale, dintre care 7 indexate ISI Proceedings. Ca si recunoastere a activitatii de cercetare i-au fost acordate mai multe premii, dintre care se remarca Premiul pentru cea mai buna carte de management publicata in anul 2021, - Metodologia cercetarii in management, Editura Pro Universitaria -, acordat de Societatea Academica de Management din Romania (SAMRO) si Premiul UEFISCDI, Premierea rezultatelor cercetarii - articole (PRECISI). De asemenea, a fost recenzor si membru al Comitetului de Program pentru numeroase reviste indexate ISI si conferinte ISI Proceedings, primind distinctia „Certificat de excelenta” ca recunoastere a serviciilor acordate comunitatii academice, in cadrul Comitetului International al celei de-a 34 editii a conferintei „International Business Information Management Association” (IBIMA), 13-14 noiembrie 2019, Madrid, Spania. Totodata, a avut si calitatea de membru in cadrul unor proiecte de cercetare care au vizat teme din domeniul managementului si antreprenoriatului, dar si calitatea de membru in proiecte cofinantate din fonduri externe nerambursabile.