Editura Curtea Veche Conspiratia celor bogati. Cele opt noi reguli ale banilor - Robert Kiyosaki

Editura: Curtea Veche

Autor: Robert Kiyosaki

Anul publicării: 2011

ISBN: 978-606-588-237-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786065882379 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Robert Kiyosaki a abordat o perspectiva noua si inovativa in aceasta carte, care a fost mai intai publicata online. Oamenii care au aplicat recomandarile seriei Tata bogat in vietile lor — dar si cititorii ce se confrunta cu actualele circumstante economice dificile — au fost invitati sa devina contributori la scrierea cartii, oferind feedback la propunerile avansate de Kiyosaki. Editia de fata este rezultatul acestui proces interactiv.
Cartile lui Robert Kiyosaki referitoare la educatia financiara au fost citite de milioane de oameni din toata lumea. Conspiratia celor bogati reprezinta prima incercare cu adevarat interactiva in care cititorii de pretutindeni si-au putut spune parerea si au putut comenta online, capitol cu capitol, o problema arzatoare a lumii contemporane.

Robert T. Kiyosaki este cunoscut ca autor al cartii Tata bogat, tata sarac — cartea numarul #1 din toate timpurile in domeniul finantelor personale — care a constituit o provocare pentru toti si a schimbat felul in care se gandesc la bani milioane de oameni din intreaga lume. Titlurile seriei Tata bogat ocupa patru din primele zece locuri in topul Nielsen Bookscan List’s Life-to-Date Sales, numai pentru perioada 2001-2008, iar Kiyosaki a fost un invitat obisnuit al unor showuri de televiziune, cum ar fi Larry King Live sau Oprah,si multe alte emisiuni si publicatii.
Cu o perspectiva asupra banilor si a investitiilor care contrazice de multe ori invataturile conventionale, Kiyosaki si-a castigat reputatia unui om care vorbeste direct, cu indrazneala si curaj. Punctul sau de vedere, conform caruia sfaturile „vechi“ — gaseste-ti un loc de munca, economiseste bani, scapa de datorii, investeste pe termen lung si diversifica — sunt sfaturi „proaste“ (atat depasite, cat si gresite), infrunta statu quo-ul. Afirmatia sa: „Locuinta ta nu este un activ“ a generat controverse, dar s-a dovedit corecta pentru multi proprietari de locuinte in momentul exploziei balonului speculativ imobiliar.
Tata bogat, tata sarac este best-sellerul care s-a aflat cel mai mult timp in top pe toate cele patru liste care raporteaza catre Publishers Weekly — The New York Times, Business Week, The Wall Street Journal si USA Today — si a fost numit de catre USA Today cartea despre bani numarul #1, doi ani la rand. Tradusa in 51 de limbi si disponibila in 109 tari, seria Tata Bogat s-a vandut in peste 28 milioane de exemplare in intreaga lume si a dominat listele de best-selleruri din Asia, Australia, America de Sud, Mexic si Europa. In 2005, Kiyosaki a intrat in Amazon.com Hall of Fame ca unul dintre primii 25 autori de best-selleruri. Pana acum au aparut 27 titluri in seria Tata Bogat.
In 2006, a facut echipa cu Donald Trump si au scris impreuna De ce vrem sa fii bogat. Doi oameni. Acelasi mesaj (aparuta la Curtea Veche Publishingin 2008). A debutat ca numarul #1 in lista de best-selleruri a cotidianului New York Times.
Kiyosaki scrie rubrica bilunara, „Why the Rich Are Getting Richer“ pentru Yahoo! Finance si o rubrica lunar intitulata „Rich Returns“, pentru revista Entrepreneur.
Printre cele mai noi carti ale sale, alaturi de cartea de fata, se gaseste si Rich Brother, Rich Sister, o carte biografica, scrisa impreuna cu sora lui, Emi Kiyosaki.