Editura Universitara Abordari ale managementului resurselor umane in practica organizatiei

ISBN: 978-606-591-755-2

DOI: 10.5682/9786065917552

Anul publicării: 2013

Editura: Editura Universitara

Autor: Gheorghita Caprarescu, Daniela Georgiana Stancu, Georgiana Aron, Daniel Stefan Laurentiu

Cod Produs: 9786065917552 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Lucrarea „Abordari ale Managementului Resurselor Umane in practica organizatiei” se adreseaza studentilor economisti si masteranzilor interesati de abordarea strategica si multidisciplinara a domeniului complex reprezentat de resursele umane.
Autorii au conceput aceasta lucrare, in primul rand, ca pe un instrument cu rol de facilitare a asimilarii cunostintelor de specialitate. In acest scop, continutul manualului de „MANAGEMENT AL RESURSELOR UMANE” a fost sintetizat, evidentiind esenta conceptelor, principiilor, instrumentelor utilizate in multiplele activitati ale proceselor specifice. Aceasta prima destinatie a lucrarii serveste nu numai ca suport al activitatilor de seminar, ci si ca instrument de lucru in vederea pregatirii pentru examen. In corelatie cu materialul de baza, dar si cu sintezele elaborate, autorii au conceput intrebari si baterii de teste destinate verificarii gradului de asimilare a cunostintelor continute de fiecare capitol in parte. Lucrarea contine, pentru majoritatea capitolelor, studii de caz care ilustreaza cu informatii si date apropiate de realitate fara insa a o reda cu deplina fidelitate – activitati care cer solutii, creativitate, initiativa fundamentate, insa, pe o buna cunoastere a aspectelor teoretice.
In ansamblu, lucrarea isi propune nu numai o sintetizare si verificare a gradului de intelegere si stapanire a cunostintelor de specialitate din domeniul resurselor umane, ci si identificarea si dezvoltarea unor abilitati pe care practica managementului, in general, a managementului resurselor umane, in special, le solicita pentru a ajunge la profesionalism.
In speranta ca lucrarea va acoperi exigentele unui public pretentios, autorii asteapta cu interes sugestiile tuturor persoanelor interesate de domeniu, sugestii care ar putea sa conduca la perfectionarea actualului elaborat.

Autorii
  • Abordari ale managementului resurselor umane in practica organizatiei

GHEORGHITA CAPRARESCU
DANIELA GEORGIANA STANCU