Editura Curtea Veche Pazitorii prezentei. Ce putem invata de la caini si pisici - Eckhart Tolle , Patrick McDonnell

Editura: Curtea Veche

Autor: Eckhart Tolle , Patrick McDonnell

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-44-0543-2

Cod Produs: 9786064405432 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Mai mult decat o colectie de imagini hazlii ce starnesc admiratia, imbinarea dintre arta lui Patrick McDonnell si cuvintele lui Eckhart Tolle dezvaluie o dragoste adanca pentru natura, animale, oameni, pentru toate formele de viata. Pazitorii prezentei ne aminteste ca suntem una cu tot ceea ce exista si sarbatoreste incantarea de a ne descoperi in prezent, inconjurati de frumusetea pe care deseori uitam s-o luam in seama.
  • Pazitorii prezentei. Ce putem invata de la caini si pisici - Eckhart Tolle , Patrick McDonnell

Eckhart Tolle (n. 16 februarie 1948) este considerat unul dintre cei mai originali si mai inspirati calauzitori spirituali ai timpului nostru. S‑a nascut in Germania, unde si‑a petrecut primii 13 ani din viata. Dupa ce a absolvit Universitatea din Londra, a devenit cercetator si indrumator la Universitatea Cambridge. La 29 de ani, in urma unei transformari spirituale profunde, vechea sa identitate a fost literalmente dizolvata si viata i s‑a schimbat radical. Urmatorii ani si i‑a dedicat intelegerii, integrarii si aprofundarii acestei transformari, care a marcat inceputul unei pasionante experiente spirituale. Eckhart Tolle nu s‑a aliniat niciunei traditii sau religii, dar nici nu a respins vreuna. Invataturile sale transmit un mesaj simplu si in acelasi timp profund, cu claritatea si simplitatea vechilor maestri spirituali: exista o cale catre eliberarea de suferinta si dobandirea pacii interioare.

Patrick McDonnell (n 17 martie 1956) este desenator, autor si dramaturg. El este creatorul benzii desenate zilnice MUTTS. MUTTS a lui Patrick McDonnell este o combinatie dintre afectiunea autorului pentru animale si pasiunea sa pentru arta benzilor desenate. Creata in 1994, seria MUTTS apare in prezent in peste 700 de publicatii periodice din intreaga lume si pe internet, la mutts.com. Charles M. Schulz, creatorul personajului Peanuts, considera MUTTS „una dintre cele mai bune benzi desenate din toate timpurile“. McDonnell a primit numeroase premii pentru arta lui si pentru activitatea de militant pentru drepturile animalelor. I‑au fost tiparite peste 20 de carti, inclusiv The Gift si Hug Time, bestselleruri The New York Times.

McDonnell este membru in consiliile nationale de administratie ale The Humane Society of United States si The Fund for Animals. Locuieste in New Jersey impreuna cu sotia sa, Karen,  cu fosta maidaneza MeeMow, cu Not Ootie, o pisicuta care nu tine sa fie domestica, si o noua, foarte buna prietena, catelusa Amelie.