Editura Curtea Veche La rascruce de vanturi. Repovestita - Gill Tavner , Emily Brontë

Editura: Curtea Veche

Autor: Gill Tavner , Emily Brontë

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0844-0

Cod Produs: 9786064408440 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Am vazut totul. Mi-au spus totul. Am jucat un rol in toate.“

Nelly Dean si-a petrecut viata in slujba locuitorilor de la Wuthering Heights. Are de spus o poveste pe cinste, pe care vrea sa ti-o impartaseasca si tie.

Povestea lui Nelly este la fel de salbatica si de furtunoasa ca tinuturile deluroase in care se petrece. Vorbeste despre ura, iubire, durere, dorinta de razbunare si o casa bantuita. Povestea ei incepe si se termina cu misteriosul Heathcliff. De unde a venit baiatul acesta ciudat si tacut? Iti va fi teama sau mila de el? Ce il mana pe Heathcliff , cand ajunge la maturitate , sa ii distruga pe ceilalti – chiar si pe propriul fiu – si sa sape in cimitire intunecate? Iubirea, razbunarea sau ambele?

Celebra poveste a lui Heathcliff si Catherine te va incanta si iti va da fiori.
  • La rascruce de vanturi. Repovestita - Gill Tavner , Emily Brontë

Gill Tavner a fost profesoara de engleza inainte de a se apuca de scris, iar propriii copii erau mici. De asemenea, a predat limba engleza in Asia de Sud-Est, a lucrat ca meditator, a fost stagiara in departamentul de management al unei companii de asigurari, a fost ghid pentru turisti care faceau excursii in Africa, si-a condus propria afacere si a facut tatuaje false pe Blackpool Pleasure Beach. Poate ca aceasta varietate de slujbe o face o scriitoare asa versatila.

Emily Jane Brontë (n. 30 iulie 1818 – d. 19 decembrie 1848), a fost romanciera si poeta engleza, renumita pentru romanul sau Wuthering Heights - clasica literaturii Engleze. Emily a fost a doua din cele trei surori Brontë: Charlotte si Anne. Ea a publicat sub pseudonimul androgin - Ellis Bell.

In copilarie, dupa moartea mamei sale, cele trei surori si fratele lor - Patrick Branwell Brontë au creat pamanturi imaginare pe care au inclus in istoriile ce le-au scris. Talentul poetic a lui Emily a fost descoperit de catre Charlotte, ceea ce a dus la publicarea unui set de colectii de poezii in 1846, poeziile lui Currer, Ellis, si Acton Bell.

Pentru a scapa de prejudecatile impotriva scriitorilor de gen feminin, surorile Brontë au adoptat pseudonimul androgin. In 1848 ea a publicat romanul sau unic Wuthering Heights ca doua volume din setul compus din trei volume (ultimul fiind Agnes Grey scris de sora ei Anne). Structura sa inovativa a nedumerit criticii intr-un oarecare fel. In 1850 Charlotte a editat si a publicat Wuthering Heights ca un roman aparte, semnandu-l cu numele sau adevarat.

„Am vazut totul. Mi-au spus totul. Am jucat un rol in toate.“

Celebra poveste a lui Heathcliff si Catherine te va incanta si iti va da fiori.