Editura National Viata si aventurile lui Mos Craciun. Editie bilingva romana - engleza - L. Frank Baum

Editura: National

Autor: L. Frank Baum

Anul publicării: 2011

ISBN: 978-973-659-176-1

Cod Produs: 9789736591761 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dragi parinti, de cele mai multe ori sunteti pusi in dificultate in fata avalansei de intrebari pe care le pun copiii in legatura cu Mos Craciun.

De unde vine oare, a fost si el odata copil, unde oare se confectioneaza, de fapt, toate jucariile, cine il ajuta sa imparta cadouri tuturor copiilor intr-o singura noapte din an, pe unde reuseste sa se strecoare si… cum de nu-l aude nimeni? La toate aceste intrebari trebuie sa raspundeti suficient de rapid si de credibil – ca sa nu mai vorbim ca va trebuie fantezie! – astfel incat sa pastrati misterul de la an la an.

Autorul capodoperei Vrajitorul din Oz recreeaza legenda magica a lui Mos Craciun, iar ceea ce rezulta este o versiune originala si plina de imaginatie. Scrisa in 1902 si devenita clasica, povestea lui Frank Baum ii delecteaza pe copiii de toate varstele prin ineditul si bogattia sensurilor ei.

Mos Craciun traieste in Valea Rasetelor, acolo unde se afla si castelul lui imens si intortocheat in care se construiesc jucariile. Ucenicii lui, alesi din randurile rylilor, knookilor, spiridusilor, zanelor si nimfelor, locuiesc impreuna cu el si toti sunt cat se poate de ocupati, de la sfarsitul unui an pana la urmatorul.

Povestea lui Mos Craciun, asa cum ne-o spune Frank Baum, e plina de fiinte fantastice si de vitalitate, de actiune si de culoare. Micul Claus creste in mijlocul unei paduri fermecate, printre creaturile ei minunate, de la care invata respectul fata de natura si de ritmurile ei. Cand descopera lumea larga, Claus incepe sa-si doreasca arzator sa aduca bucurie in sufletele copiilor – si astfel ciopleste prima jucarie de lemn. Acest lucru nu e vazut cu ochi buni de catre rautaciosii awgasi, iar infruntarea care urmeaza devine memorabila.
  • Viata si aventurile lui Mos Craciun. Editie bilingva romana - engleza - L. Frank Baum