Editura Curtea Veche Anna Karenina. Repovestire - Tony Evans, Lev Tolstoi

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0802-0

Cod Produs: 9786064408020 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Romanul lui Tolstoi, care, odata cu traducerea sa in franceza, in 1855, a marcat intrarea literaturii ruse in cultura europeana, urmareste, in principal, doua povesti: cea a iubirii interzise dintre Anna Karenina si Vronski si cea a pasiunii lui Levin pentru Kitty.

Repovestirea de fata reuseste, in putine pagini, sa redea nu doar complexitatea destinelor protagonistilor, dar si parfumul epocii. Micii cititori vor afla cate ceva despre o perioada fascinanta din istorie si despre dramele sufletului.
  • Anna Karenina. Repovestire - Tony Evans, Lev Tolstoi

Tony Evans are un masterat in literatura si si-a inceput cariera ca profesor de limba engleza. E interesat de literatura si cultura din perioada victoriana. A adaptat mai multe opere clasice pentru a putea fi citite de copii. Printre ele se numara: Fratii Karamazov, Mizerabilii si Litera stacojie.

Lev Tolstoi (1828 – 1910) a fost un romancier, povestitor, eseist si dramaturg rus.

Este considerat unul dintre cei mai importanti romancieri ai lumii. Alaturi de Fiodor Dostoievski, Tolstoi este unul dintre scriitorii de seama din timpul perioadei cunoscuta ca varsta de aur a literaturii ruse (inceputa in 1820 cu primele opere ale lui Puskin, si terminata in 1880 cu ultimele lucrari ale lui Dostoievski).

Capodoperele lui epice, Razboi si pace si Anna Karenina, au avut o influenta hotaratoare asupra dezvoltarii romanului, iar credintele si ideile lui filozofice, sociale, politice, teologice si estetice, propovaduite de-a lungul vietii prin celelalte opere, sunt cunoscute sub denumirea de „tolstoism". Creatia sa epica se impune prin capacitatea de cuprindere, adancimea viziunii, acuitatea observatiei sociale si psihologice, sentimentul tragicului si omenescului.

Tolstoi s-a manifestat totodata ca reformator in domeniul educatiei si, spre sfarsitul vietii, ca fervent comentator al invataturilor lui Hristos. Ideile sale despre rezistenta nonviolenta, expusa in opere ca „Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru”, au avut un profund impact asupra unor personalitati de referinta din secolul al XX-lea, printre care Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Rabindranath Tagore sau Maitreyi Devi.