Editura Paralela 45 Cele o mie una fantome - Alexandre Dumas

ISBN: 978-973-47-2430-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734724307 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cele o mie una fantome reprezinta o ampla culegere de povestiri fantastice, publicata de Alexandre Dumas in 1849. Cartea e constituita din sapte cicluri (dintre care il prezentam in traducere romaneasca pe primul) – Cele o mie una fantome, Femeia cu colier de velur, Casatoria lui mos Olifus, Testamentul domnului de Chauvelin, O cina la Rossini, Gentilomii din Sierra Morena, Iepurele bunicului – si cuprinde un bogat repertoriu de teme si motive specifice literaturii fantastice: capete taiate care vorbesc, spanzurati malefici, fantome si vampiri, povestea unui vanator blestemat sa urmareasca un iepure urias si nemuritor sau aventurile stranii ale unui marinar casatorit cu o sirena. Povestirile din Cele o mie una fantome, care au precedat Povestirile crude si insolite de Villiers de L’Isle-Adam, dezvaluie o latura mai putin cunoscuta a operei lui Dumas.
  • Cele o mie una fantome - Alexandre Dumas

(N. 24 iulie 1802, Villers-Cotterêts, Aisne - D. 5 decembrie 1870, Puys, Seine-Maritime), autor de romane istorice de aventuri, prin care a devenit cel mai popular scriitor francez din lume.

Tatal sau, Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie, general al Revolutiei franceze a murit in 1806, cand fiul sau avea trei ani si jumatate. Alexandre Dumas a fost crescut de mama sa si a primit o educatie mai degraba mediocra, insa acest fapt nu i-a afectat afinitatea pentru carti, pe care le citea ori de cate ori avea ocazia. Povestirile mamei sale despre faptele de vitejie ale tatalui sau din anii de glorie a lui Napoleon i-au starnit imaginatia pentru aventuri si eroi.

In 1823, se muta la Paris, unde, datorita caligrafiei sale, intra in slujba Ducelui d’Orléans. Dupa studii neglijate, a lucrat ca functionar in biroul unui notar si a debutat redactand piese de teatru impreuna cu prietenul sau, vicontele Adolphe Ribbing de Leuven. Aceste prime incercari literare au fost esecuri. Continua sa scrie teatru si cunoaste, in fine, succesul in 1829, gratie reprezentatiei cu Henric al III-lea si curtea sa, la Comedia Franceza. Succesul continua pe toata durata carierei sale literare, in genurile sale predilecte: dramatic si romanul istoric.

A fost un autor prolific (cu ajutorul cunoscut al unor „negri”, mai ales Auguste Maquet care a participat la cele mai multe opere ale lui Dumas), semnand mari opere, cum ar fi Cei trei muschetari sau Contele de Monte-Cristo in 1844.

In 2002, cu ocazia bicentenarului nasterii sale, ramasitele sale au fost transferate in Panteonul din Paris, nerespectandu-se ultima sa dorinta de „a reintra in noaptea viitorului in acelasi loc in care am in viata trecutului”, „in acest fermecator cimitir (din Villers-Cotterêts) care are mai degraba aerul unui tarc de flori, unde sa lasi copiii sa se joace, decat al unui camp funebru unde sa calci cadavre” (1870)

Fiul sau, numit tot Alexandre Dumas, a fost si el scriitor, autor al cunoscutului roman Dama cu camelii.