Editura Paralela 45 Cele mai frumoase basme - Charles Perrault

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-973-47-2006-4

Cod Produs: 9789734720064 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cele mai frumoase basme de Charles Perrault va sunt oferite intr-o noua aparitie editoriala a Editurii Paralela 45. O transpunere in limba romana care pastreaza farmecul si savoarea lumii lui Perrault, completata de ilustratii celebre ale unor renumiti artisti europeni, care au fascinat generatii de copii. Volumul cuprinde cele mai cunoscute basme aparute in 1697 in Contes de temps passe, Cenusareasa, Frumoasa din padurea adormita, Scufita Rosie, Motanul Incaltat. Pe langa acestea, copiii se vor delecta si cu basmul Zanele, povestea scurta si simpla a doua surori, Riquet Motatul, o poveste neobisnuita despre un print intelept, dar slut, si Barba Albastra, o cumplita poveste de groaza. Piele-de-Magar, povestea unei fete deghizate, si Cele trei dorinte intregesc volumul, fiind transpuse in proza.
  • Cele mai frumoase basme - Charles Perrault

PERRAULT Charles
Charles Perrault este un scriitor francez din secolul al XVII-lea, secolul Clasicismului. Alaturi de Racine, La Fontaine si La Bruyère, facea parte din asa numita „Scoala de la 1660”, reunind adepti ai modernilor in cunoscuta disputa dintre antici si moderni.

Academicianul Charles Perrault a fost unul dintre teoreticienii acestui curent, dar a ramas celebru peste timp pentru Povestile sale (Les Contes) publicate in 1697. Preluate din folclor, scriitorul le presara cu elemente specifice epocii sale. Cei familiarizati cu lectura basmelor vor fi incantati sa descopere motive arhicunoscute, precum si corespondente surprinzatoare intre limba franceza si cea romana.