Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Corint Oppenheimer. Un prometeu american - Kai Bird, Martin J. Sherwin

-15% nou
87,50 Lei 74,38 Lei

Editura: Corint

Autor: Kai Bird, Martin J. Sherwin

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-088-586-3

Cod Produs: 9786060885863 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
La 16 iulie 1945, in desertul din New Mexico, este testata in secret prima bomba atomica. Socat de puterea distructiva a creatiei sale, J. Robert Oppenheimer, directorul Proiectului Manhattan, se dedica din acel moment luptei impotriva bombei cu hidrogen si a razboiului nuclear. Fiind suspectat de activitati comuniste de autoritatile americane din epoca lui McCarthy, este persecutat de FBI, calomniat drept spion al Uniunii Sovietice si obligat sa demisioneze din orice functie publica. Repercusiunile se extind nemilos si asupra vietii sale private. Abia din 1963, dupa ce presedintele Kennedy il reabiliteaza, lumea intreaga il va putea percepe intr-o cu totul alta lumina, ca pe o personalitate emblematica a secolului al XX-lea.

Biografia semnata de Kai Bird si Martin J. Sherwin este rezultatul a 25 de ani de intalniri cu rude, prieteni si colegi de-ai lui Oppenheimer, de trecere in revista a mii de marturii din arhive si colectii personale din Statele Unite si de peste hotare si de investigare a dosarelor FBI, cu scopul identificarii documentelor relevante. Volumul ofera o viziune intima asupra celui mai cunoscut om de stiinta al generatiei sale – un personaj simbolic, in al carui destin s-au impletit irevocabil triumful si tragedia.
  • Oppenheimer. Un prometeu american - Kai Bird, Martin J. Sherwin

Kai Bird (n. 1951) este scriitor si editorialist american, autor al cartilor The Chairman: John J. McCloy, The Making of the American Establishment (1992), The Color of Truth: McGeorge Bundy and William Bundy, Brothers in Arms (1998), The Good Spy: The Life and Death of Robert Ames (2014) si The Outlier: The Unfinished Presidency of Jimmy Carter (2021). Impreuna cu Lawrence Lifschultz, a editat Hiroshimaʼs Shadow: Writings on the Denial of History and the Smithsonian Controversy (1998).

Martin J. Sherwin a fost profesor de engleza si de istorie la Catedra Walter S. Dickson a Universitatii Tufts. A predat la Princeton, la Dartmouth si la Universitatea California, din Berkeley. Este autorul volumelor A World Destroyed: Hiroshima and its Legacies, castigatoare a Premiilor Stuart L. Bernath si American History Book, si Gambling with Armageddon: Nuclear Roulette from Hiroshima to the Cuban Missile Crisis (2020).

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!