Editura ALL Normanzii. De la pirati necrutatori la regi eruditi - Lars Brownworth

Editura: All

Autor: Lars Brownworth

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-783-100-9

Cod Produs: 9786067831009 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O perspectiva fascinanta asupra lumii normande

Cunoscut cititorilor romani datorita volumelor dedicate cruciadelor si vikingilor, istoricul american Lars Brownworth revine cu un nou titlu incitant, care ii prezinta pe normanzi intr-o lumina surprinzatoare. Alaturi de bizantini, ei au fost probabil populatia care a modelat cel mai puternic Evul Mediu european.

Normanzii sunt urmasii vikingilor veniti din Scandinavia si stabiliti in regiunea de nord-vest a Frantei, care a capatat denumirea de Normandia. Victoria din 1066 de la Hastings impotriva anglo-saxonilor este evenimentul-cheie al evolutiei lor, care i-a propulsat in atentia intregii lumi si care ramane in continuare principalul punct de interes in ceea ce ii priveste. Dar Lars Brownworh nu se rezuma la momentului istoric al cuceririi Angliei si spune intreaga poveste a acestor razboinici necrutatori, a caror influenta depaseste cu mult granitele pe care ni le-am fi imaginat. Rezultatul este o lucrare de popularizare a istoriei extrem de bine structurata, usor de citit, care reuseste sa cuprinda intreg universul normand intr-o formula captivanta si cuprinzatoare.

Autorul se concentreaza asupra modului in care normanzii si-au pus amprenta asupra Evului Mediu european:
- Rolul pe care l-au jucat in formarea statelor medievale in Anglia, Franta, Italia
- Influenta extinsa pe care au avut-o din Africa de Nord pana in Bizant si Rusia
- Istoria conflictelor in care au fost implicati, aflandu-se in permanenta cautare de prazi si de cuceriri

Dar cartea de fata nu se rezuma la istoria politica si militara. Nu lipsesc povestile de dragoste, nici aspectele impresionante care descriu complexitatea civilizatiei normande. Stiati ca Guillaume cel Bun, al treilea rege si ultimul conducator legitim al Siciliei de sorginte normanda, a fost chiar un savant sceptic in privinta religiei? In special in Sicilia, regii normanzi s-au dovedit a fi savanti educati, eruditi si poligloti.

De asemenea, cititorii sunt ghidati in misiunea lor de explorare a trecutului de cateva instrumente utile: listele dinastiilor normande, hartile teritoriilor stapanite de normanzi, indexul de nume, locuri si batalii.
  • Normanzii. De la pirati necrutatori la regi eruditi - Lars Brownworth

Este autorul primului podcast de istorie realizat vreodata si totodata creatorul acestui gen. A scris pentru Wall Street Journal si a fost prezentat de prestigioasa publicatie americana New York Times drept unul dintre cei mai mari popularizatori ai istoriei antice si medievale. Locuieste in Maryland cu sotia sa. Descopera mai multe despre activitatea lui pe www.larsbrownworth.com.