Editura Curtea Veche Epoca furiei. O istorie a prezentului - Pankaj Mishra

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-44-1608-7

Cod Produs: 9786064416087 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Majoritatea ganditorilor cad de acord ca democratia liberala este cea mai buna forma de guvernamant: printre altele, libertatea individuala si egalitatea de sanse, drepturi castigate cu greu in ultimele secole, par sa fie valorile de capatai ale unei societati sanatoase. Cu toate acestea, ingrijorator de multe voci le contesta si asistam la o violenta tot mai mare indreptata impotriva imigrantilor si a minoritatilor de tot felul. Dezvoltarea ingrijoratoare a populismului si a rasismului in Statele Unite si in tarile europene sau a extremismului islamic in Orient reprezinta o adevarata bomba cu ceas pentru colectivitatea internationala.

Putem sa intelegem multe dintre problemele cu care ne confruntam azi pe plan politic si social intorcandu-ne in trecut, la ideile transante ale Iluminismului, si, de asemenea, recunoscand un fenomen psihosocial tot mai raspandit: resentimentul celor care se considera pacaliti de societate si isi doresc revansa, optand pentru autoritarism. Dar, dincolo de preferintele politice, exista un sentiment generalizat ca lumea a scapat de sub control. Cartea lui Pankaj Mishra propune o analiza lucida a unui fenomen care ameninta intreaga omenire.
  • Epoca furiei. O istorie a prezentului - Pankaj Mishra

Pankaj Mishra (n. 1969) este romancier, jurnalist, eseist si critic literar. A absolvit Universitatea din Allahabad, apoi a obtinut un masterat in literatura engleza la Universitatea Jawaharlal‑Nehru. A publicat articole in The London Review of Books, Financial Times, The Pioneer, The Guardian, The New Yorker si The New York Review of Books. In 2000 a fost rasplatit cu Premiul Art Seidenbaum pentru Debut in Fictiune, iar in 2014 a primit Premiul Windham-Campbell pentru nonfictiune.

De ce fierbe lumea noastra ca o oala sub presiune? De ce vocile care adera la populism si autoritarism se aud tocmai dinspre societatile unde libertatea pare garantata? Pankaj Mishra gaseste raspunsul acolo unde ne-am fi asteptat mai putin.