Editura ALL Enigmele istoriei. Un compendiu al celor mai stranii mistere ale lumii - Alan K. Baker

Editura: All

Autor: Alan K. Baker

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-783-101-6

Cod Produs: 9786067831016 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cele mai fascinante mistere din toate epocile

Aceasta este o carte a informatiilor incitante si a ipotezelor ingenioase. O multitudine de intrebari referitoare la evenimente, fenomene, obiecte si culturi din trecut sau din prezent sunt insotite de explicatiile captivante gasite de oameni de-a lungul timpului.

Fiecare capitol este dedicat unui mister istoric sau stiintific, de la cea mai veche intrebare din lume, pana la enigme antice si medievale si necunoscute ale vietii contemporane. Autorul expune contextul si datele pe care le cunoastem, trecand apoi in revista ipotezele care incearca sa explice fiecare mister in parte. Ne ofera, astfel, o colectie de bizarerii prezentata intr-un stil accesibil. O lectura deconectanta si fermecatoare pentru cititorii pasionati de fenomenele inexplicabile, pentru sceptici si curiosi.

Printre enigmele in cautare de rezolvari se numara:

De unde venim? Cum a aparut viata pe Pamant?
Ce va aduce moartea? Risipirea pe vecie a constiintei... sau altceva, mult mai mult?
Oare computerele vor deveni vreodata cu adevarat inteligente? Si, in cazul acesta, oare se vor elibera de controlul oamenilor si ne vor inlocui, in calitate de fiinte dominante ale planetei?
Cum este posibil ca o fosila veche de 600 de milioane de ani sa intruchipeze urma unui picior uman incaltat?
Ce este, de fapt, „Marele Strigoi Galactic“, forta dintre Pamant si Marte care a avariat sau a distrus mai bine de 20 dintre sondele trimise de noi spre Planeta Rosie?
„Cineva“ din univers stie despre existenta noastra si incearca sa ne comunice ca nu suntem singuri?
Cine a realizat Manuscrisul Voynich, care cuprinde texte intr-o limba indescifrabila si ilustratii bizare, intruchipand plante necunoscute si figuri umane inchise in vase conectate intre ele prin intermediul unui sistem complex de tuburi?
Care este semnificatia viziunilor celor trei copii portughezi de la Fátima?
Putem explica crimele lui Hitler in acelasi registru ca cele ale criminalilor in serie? Sau poate ca Hitler a fost cu totul altceva, apartinand unui ordin al raului aflat dincolo de sfera umanitatii?
Cum se pot explica circumstantele incredibile in care s-a produs „incidentul Diatlov”, in care au murit noua schiori excursionisti experimentati in Uniunea Sovietica in februarie 1959?
  • Enigmele istoriei. Un compendiu al celor mai stranii mistere ale lumii - Alan K. Baker

Alan K. Baker este un autor britanic de bestsellere dedicate fenomenelor paranormale si enigmelor istorice.Baker s-a nascut in Birmingham, Marea Britanie, in 1964. Dupa ce a abandonat cursurile universitare, in 1991, a practicat diverse meserii, culminand cu un stagiu de noua luni ca ambalator intr-o fabrica de procesare a carnii din Sheffield – fapt care a contribuit la cresterea fascinatiei sale pentru macabru si straniu. Din 1997, a publicat o serie de carti de non-fictiune despre paranormal si enigme istorice, care au devenit bestsellere, printre care Dyatlov Pass: Based on the true story that haunted Russia, The Girl Who Cheated Death, A Concise Introduction to the Theory of Numbers, Invisible Eagle: The History of Nazi Occultism.

Cele mai fascinante mistere din toate epocile

Printre enigmele in cautare de rezolvari se numara:

De unde venim? Cum a aparut viata pe Pamant?
Care este semnificatia viziunilor celor trei copii portughezi de la Fátima?