Editura Corint Ceausescu si epoca sa - Lavinia Betea

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-79397-3-6

Cod Produs: 9786067939736 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
La trei decenii de la prabusirea regimului comunist, volumul Ceausescu si epoca sa surprinde caracteristicile esentiale ale comunismului romanesc urmarind traseul existential al tanarului din Scornicesti – plecat in lume cu gandul de a fi „noul Stalin al Romaniei”, asa cum sustine legenda –, incheiat intr-o zi sfanta, in Craciunul lui 1989. Ce metoda mai buna ar putea exista pentru analizarea celor peste 40 de ani de comunism, decat printr-o biografie dedicata celui care a jucat un rol decisiv in trasarea noilor politici ce isi propuneau edificarea „omului nou” si a „societatii multilateral dezvoltate”?

Ceausescu si epoca sa ne poarta prin cancelariile occidentale si palatele regilor si reginelor unde a fost primit Ceausescu, dar si prin apartamentele neincalzite din blocurile gri; prezinta odele inaltate „mesterului carmaci”, dar si bancurile nascocite pe seama lui; ofera detalii despre indraznetele proiecte de infrastructura, dar si despre aberantul plan de „alimentatie rationala”.

Atenta la discursul propagandistic si realitatile din teren, punand in balanta realizarile si esecurile ultimului lider comunist roman, autoarea abordeaza aspecte dintre cele mai diverse, din domeniul politicii interne si externe, al economiei, societatii si culturii.

•„Mesajul autoarei si al cartii este unul simplu si precis, demn de a fi receptat in toata amploarea lui: sfertul de veac de istorie de sub dictatorul Ceausescu reprezinta un fragment din viata romanilor, care – dincolo si inainte de idealizari, de blamari si de etichetari – se cuvine sa fie cunoscuta „asa cum a fost” (dupa expresia lui Leopold von Ranke). Doamna Lavinia Betea indeplineste acest act de cunoastere cu rigoarea istoricului si cu intelegerea omului de cultura, cu meticulozitatea savantului si cu o caldura umana care excedeaza tema si selecteaza mesaje perene, indreptate deopotriva spre mintile si inimile cititorilor.” • Academician Ioan-Aurel Pop
  • Ceausescu si epoca sa - Lavinia Betea

LAVINIA BETEA a absolvit Facultatea de Istorie si Filozofie, sectia filosofie-istorie si a obtinut doctoratul in psihologie la Universitatea „Babes-Bolyai”, din Cluj-Napoca. In prezent, este profesor de psihologie sociala si politica si director al Institutului European „Serge Moscovici” al Universitatii „Aurel Vlaicu” din Arad. Abilitata pentru coordonare de doctorate in stiinte umaniste de Universitatea „Paul Valéry” Montpellier 3 si pentru coordonare de doctorat in stiintele comunicarii de Universitatea „Babes-Bolyai”, Cluj-Napoca. Jurnalista de presa scrisa si televiziune, a infiintat si a condus sectia de Istorie Recenta a ziarelor Jurnalul National (2004–2011) si Adevarul (2011–2013). Actualmente este colaboratoare a TVR si coordonatoarea Colectiei Istorie a Editurii Corint. A publicat in calitate de autor sau coordonator 20 de volume, circa o suta de articole stiintifice si peste doua mii articole publicistice. In 2003 a obtinut Premiul ,,Nicolae Balcescu” al Academiei Romane pentru cartea Lucretiu Patrascanu – moartea unui lider comunist. Domenii de interes stiintific: psihologie politica, istorie recenta, istorie orala, comunicare media. Aparitii editoriale (selectie): Gladiatorii lui Stalin. Inceputurile comunismului in Romania, Editura Leistung Publishing, Bucuresti, 2018; Viata lui Ceausescu (coord., 3 volume), Editura Cetatea de Scaun, Targoviste, 2015; Editura Adevarul, Bucuresti, 2013, 2012; Stapanul secretelor lui Ceausescu. I se spunea Machiavelli. Stefan Andrei in dialog cu Lavinia Betea, Editura Adevarul, Bucuresti, 2011; Povesti din Cartierul Primaverii, Editura Curtea Veche Publishing, Bucuresti, 2010; 21 august 1968 — Apoteoza lui Ceausescu (coord.), Editura Polirom, Iasi, 2009; Psihologia politica – o disciplina societala (coord. Lavinia Betea, Alexandre Dorna), Editura Curtea Veche, Bucuresti, 2008; Partea lor de adevar, Editura Compania, Bucuresti, 2008; Mentalitati si remanente comuniste, Editura Nemira, Bucuresti, 2005; Lucretiu Patrascanu. Moartea unui lider comunist, Editura Humanitas, Bucuresti, 2001.