Editura Creator Arhitectura ideii nationale. Profile, schite, planuri - Daniel-Emil Bichir

Editura: Creator

Autor: Daniel-Emil Bichir

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-8953-96-0

Cod Produs: 9786068953960 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Din pacate, lumea de azi nu mai este lumea celor care au facut totul pentru Tara. Cei de astazi, de tineri inca, isi vad de interesul lor si doar al lor. Datoria noastra, a celor care am trecut deja prin tinerete si am invatat de la cei mai batrani decat noi – pentru ca asta inseamna traditia: sa duci mai departe invataturile, sa nu repeti greselile trecutului si, mai ales, sa stii sa asculti – este, asa cum spun calugarii de pe Sfantul Munte, sa dam ascultare.

•••

Textele incluse in prezentul volum sunt rezultatul dezbaterii publice din vara anului 2018, de la „Maratonul Scolii de Vara”.
Cei sapte autori ai textelor din volumul „Arhitectura ideii nationale” au fost invitati sa conferentieze la Hotelul Gött, pe teme rezonante cu evenimentul major al anului: sarbatorirea Centenarului Marii Uniri. Prin urmare, volumul este dedicat Centenarului si se revendica din el.
Daniel-Emil Bichir n. 19 mai 1970, iubitor al Sfantului Munte Athos, format in scoala de mentorat a bibliotecarului George Buluta. Este organizatorul Maratonului Scolii de Vara, ajuns in 2018 la editia a VII-a. Pasionat de vinuri, a organizat pana in prezent trei editii ale Festivalului „Vin la Munte”, in parteneriat cu institutii locale, inclusiv cu Filiala Brasov a Uniunii Scriitorilor din Romania.

•••