Editura Creator Ardealul, pamant romanesc - Milton G. Lehrer

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-8953-37-3

Cod Produs: 9786068953373 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
La 100 de ani de la Marea Unire, iata ca LIBRIS, a carui deviza este ,,Respect pentru oameni si carti ”, se incumeta sa reediteze aceasta carte ca pe un pretios dar adus istoriei si culturii nationale. Reeditarea cartii lui Milton G. Lehrer emotioneaza prin tabloul istoric pe care ni-l infatiseaza autorul american si in acelasi timp ne indeamna la pietate in memoria generatiei care ne-a daruit o Romanie intregita. Mesajul acestei carti poate insemna si apelul la Renasterea Romaniei in plina epoca de concurenta globala.
General-maior (ret),
dr. Boris POPESCU
S-a nascut in 1906, New York, din parinti evrei originari din Romania. Parintii sai se vor reintoarce in Romania, iar Milton G. Lehrer ii va urma, o parte dintre studiile sale le va face in aceasta tara. Isi va continua studiile la Paris, devenind doctor in drept international, devine corespondent al saptamanalului parizian „La Tribune de Nations”, dar colaboreaza si la alte publicatii. Ziarul francez la care lucra il va trimite, in anulul 1939, in Romania pentru a face o ancheta cu referire la situatia minoritatilor nationale.
Ancheta sa avea loc in contextul in care in Occident se ducea o virulenta campanie antiromaneasca. Lehrer va face cunoscut opiniei publice europene faptul ca realitatea nu este cea prezentata de sustinuta campanie antiromaneasca, prezentand in acest sens o documentare ampla cu trimitere la Transilvania. Intr-unul dintre pasajele documentarii sale, prezentata sub forma unor articole, Lehrer se intreba retoric:
„Daca pe langa superioritatea numerica a elementului romanesc, se are in vedere trecutul istoric al Transilvaniei, provincie autonoma timp de secole, incorporata Ungariei in 1867, putem sa ne intrebam cum este sa se conceapa revizuirea Tratatului de la Trianon care nu a creat nici o nedreptate, ci dimpotriva a reparat una”.

General-maior (ret),
dr. Boris POPESCU