Editura Curtea Veche Taina si sens in Povestea vietii mele, capodopera Mariei, Regina Romaniei. Analiza narativ-discursiva - Cristina Ungureanu

Editura: Curtea Veche

Autor: Cristina Ungureanu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0845-7

Cod Produs: 9786064408457 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea Cristinei Ungureanu despre lucrarea autobiografica Povestea vietii mele a Reginei Maria analizeaza naratiunea ca discurs literar, facandu-ne sa intelegem virtutile artistice ale unei creatii obturate de regimul comunist vreme de circa patru decenii. Cu toate aceste avataruri, Regina a intrat de mult in istorie si in legenda, fiind cea mai cunoscuta Doamna a Tarii de pe tot parcursul vietii romanilor ca popor.

Lucrarea de fata este scrisa atat cu mijloacele consacrate ale investigatiei stiintifice, cat si cu patos, cu daruire, cu multa caldura omeneasca. Prin pana Cristinei Ungureanu, Regina noastra de suflet reinvie deopotriva maiestuoasa si sensibila, demna si calma, suverana si taranca in ie romaneasca, sora medicala si mama a tuturor luptatorilor cazuti in razboi. Ni se demonstreaza ca stilul literar al Povestii vietii mele este demn de orice opera beletristica de marca si de orice autor de bestseller. Astfel renaste pentru noi, la inceput de mileniu al treilea, un chip ca o icoana de pret – chipul Reginei Maria –, prezent in Panteonul national si oferit ca o ofranda romanilor.

Ioan-Aurel Pop, presedintele Academiei Romane
  • Taina si sens in Povestea vietii mele, capodopera Mariei, Regina Romaniei. Analiza narativ-discursiva - Cristina Ungureanu

Cristina Ungureanu este conf. univ. dr. la Universitatea din Pitesti, Departamentul de Limbi Straine Aplicate. Cu o licenta in filologie, a sustinut teza de doctorat in anul 2006, in domeniul Stiintelor Limbajului, la Universitatea „Jules Verne“ din Picardia, Amiens, Franta. In anul 2013, a efectuat un stagiu postdoctoral in domeniul terminologiei sociolingvistice la Universitatea din Neuchatel, Elvetia. Preda cursurile de sociolingvistica, teoria si practica traducerii, media si comunicare in cadrul Universitatii din Pitesti. Preocuparile sale acopera studii despre traducere, practici lingvistice, contact lingvistic, reprezentari, stereotipuri si studii despre valorizarea limbii romane.

Este pasionata de scrierile Reginei Maria, pe care le cunoaste indeaproape prin lectura acestora in limba iubita de Regina. A publicat numeroase carti, studii si articole in tara si in strainatate si a participat la o serie de conferinte peste hotare (Irlanda, Franta, Anglia, Elvetia, Malaysia, Japonia, Tunisia, Maroc, Finlanda, Coasta de Fildes si Canada). Intre volumele publicate recent, amintim primul dictionar de terminologie sociolingvistica (2017) din Romania si Sociolingvistica contemporana. Studii (2020), ambele aparute la Institutul European din Iasi.

Ioan-Aurel Pop, presedintele Academiei Romane