Editura Curtea Veche Nu putem evada din Istoria noastra. Cea mai frumoasa poveste. Volumul II - Adriana Cioroianu

Editura: Curtea Veche

Autor: Adrian Cioroianu

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-588-870-8

Cod Produs: 9786065888708 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Istoria este, mai presus de toate, o poveste apropiata de adevar despre ceea ce a fost altadata. In acest volum, „altadata“ este recent si multi dintre noi, inclusiv autorul, l-au trait, macar in parte, nemijlocit. Incepe imediat dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, cu imprejurarile in care Romania a intrat in sfera intereselor sovietice, pierzandu-si, pe rand, ca intr-un scenariu bine pus la punct, partidele politice, libertatile cetatenesti, suveranul, cultele religioase si tot ceea ce amintea de vechea Romanie. Continua cu izbanzile de moment ale regimului comunist, cum ar fi instalarea aparatului represiv, crearea unui limbaj nou, industrializarea si urbanizarea tarii, ambele discutabile din perspectiva istorica, marirea (si decaderea) unor corifei ai politicii culturale si se incheie cu declinul si prabusirea regimului si, fireste, a conducatorului sau. Asadar, o istorie la care am participat si in care nu ne simtim confortabil, dar pe care trebuie sa o cunoastem si sa o acceptam, fiindca nu putem evada din istoria noastra.
  • Nu putem evada din Istoria noastra. Cea mai frumoasa poveste. Volumul II - Adriana Cioroianu

Adrian Cioroianu este profesor la Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti, institutie in care lucreaza de peste doua decenii. A publicat consistent in multe ziare si reviste din tara si adesea poate fi vazut — in calitate de colaborator sau realizator — in programe ale televiziunilor din Romania.