Editura Neverland Charles al III-lea. Biografia neoficiala - Dan-Silviu Boerescu

Editura: Neverland

Autor: Dan-Silviu Boerescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-9602-70-6

Cod Produs: 9786069602706 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
La 73 de ani, Charles al III-lea, fiul cel mare al Reginei Elisabeta a II-a, este cel mai varstnic suveran britanic in momentul propriu-zis al urcarii pe tron si, totodata, Printul Mostenitor al Coroanei Britanice care a asteptat cel mai mult ca sa preia aceasta demnitate! De aceea, inca din timpul vietii defunctei si extrem de longevivei regine, multa vreme s-au si facut tot felul de speculatii cum ca totusi, imbatranind, Charles ar putea renunta la locul sau in linia de succesiune dinastica in favoarea fiului sau cel mare, Printul William, care, la momentul disparitiei bunicii lui, avea numai 40 de ani si, in plus, avea o familie perfecta, alaturi de noua Printesa de Wales, Catherine Middleton, si de cei trei copii ai lor: George, Charlotte si Louis. Asta in conditiile in care, dupa cum bine se stie, Charles se situa la polul opus, dupa ce a divortat de mama lui William, Lady Diana, pentru a se casatori cu Camilla Parker-Bowles, o femeie, la randul ei, divortata.

Totusi, la Londra, termenul „abdicare” este tabu inca din 1936, cand unchiul Elisabetei a II-a, Edward al VIII-lea, si-a abandonat tronul pentru a se casatori cu femeia pe care o iubea, americanca Wallis Simpson (divortata, precum, mai tarziu, Camilla…)

Insa in Regatul Unit nu s-a intamplat asa, fiindca Charles (…sau Camilla?) a tinut cu mortis sa ajunga pe tron si sa poarte coroana regala! Pentru cat timp insa, se intreaba unii comentatori britanici sceptici? Asta mai ales dupa ce, in ultimele sale fotografii de dinaintea accederii pe tron, Charles nu parea deloc sa debordeze de sanatate…

Totusi, dincolo de orice speculatii, desi profund indurerat de pierderea mamei sale, noul Rege pare deocamdata a fi intr-o forma destul de buna si este, dupa toate probabilitatile, apt de a-si duce la indeplinire toate obligatiile constitutionale. God save the King!
  • Charles al III-lea. Biografia neoficiala - Dan-Silviu Boerescu