Editura Corint Bacalaureat 2023. Matematica - Radu Gologan (coordonator), Mihaela Berindeanu, Nicoleta Agenna Ionescu Mazilu, Ovidiu Sontea, Vrinceanu Gabriel Narcis

Editura: Corint

Autor: Radu Gologan (coordonator), Mihaela Berindeanu, Nicoleta Agenna Ionescu Mazilu, Ovidiu Sontea, Vrinceanu Gabriel Narcis

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-793-405-2

Cod Produs: 9786067934052 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta colectie de exercitii isi propune sa aduca o noutate pe piata auxiliarelor de matematica si anume prezentarea graduala ca dificultate si ca finalitate asteptata a unei suite de teste, utile pentru examenul de bacalaureat si pentru pregatirea treptata a elevilor.

Volumul contine teste conforme cu programa de bacalaureat pentru specializarea matematica-informatica, asemanatoare modelelor oficiale.

Prima parte a lucrarii cuprinde modele de simulare a examenului de bacalaureat pentru clasele a XI-a si a XII-a.

Partea a doua contine teste clasificate pe grade de dificultate crescatoare, in trei module: A, B si C. Testele din modulul A sunt concepute astfel incat intelegerea lor ar trebui sa asigure nota minima 6 la examen, modulul B se refera la nota minima 8, iar modulul C la o nota intre 9,50 si 10.

Autorii sunt profesori cu o bogata experienta de predare la licee de excelenta si cu o indelungata activitate in crearea de teste si probleme pentru examene si concursuri scolare.

Dragi elevi, dragi dascali matematicieni, recomand cu caldura acest minunat auxiliar!

Prof. Dr. Radu Gologan

Presedintele Societatii de Stiinte Matematice din Romania
  • Bacalaureat 2023. Matematica - Radu Gologan (coordonator), Mihaela Berindeanu, Nicoleta Agenna Ionescu Mazilu, Ovidiu Sontea, Vrinceanu Gabriel Narcis

Radu Gologan, profesor universitar la Universitatea Politehnica din Bucuresti - Facultatea de Automatica si Calculatoare. Este presedintele Societatii de Stiinte Matematice din Romania si coordonatorul olimpiadelor de matematica. Medaliat la olimpiade internationale de matematica, a absolvit Facultatea de Matematica din Bucuresti cu diploma de merit. A obtinut titlul de doctor in matematica sub indrumarea academicianului Marius Iosifescu. A publicat peste 40 de lucrari stiintifice, dar si tratate, manuale, culegeri si articole de matematica scolara. Este, de asemenea, o prezenta vie in mass-media in probleme legate de soarta scolii romanesti.

Mihaela BERINDEANU – profesor gradul didactic I, Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu” din Bucuresti, formator la Centrul de Excelenta in Matematica.

Nicoleta Agenna Ionescu Mazilu – profesor gradul didactic I, Colegiul National de Arte „Dinu Lipatti” din Bucuresti, metodist, formator la Centrul de Excelenta in Matematica.

Ovidiu Sontea – profesor la Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu”, autor de manuale si culegeri de matematica pentru liceu, membru al Comisiei Nationale de Matematica.

Vrinceanu Gabriel Narcis – director Casa Corpului Didactic Bucuresti, profesor titular Colegiul National „Iulia Hasdeu” din Bucuresti, membru al Comisiei Nationale a Olim-piadei Nationale de Matematica, propunator de probleme pentru olimpiade si concursuri, membru in grupuri de lucru la nivel national.

Prof. Dr. Radu Gologan

Presedintele Societatii de Stiinte Matematice din Romania