Editura Pro Universitaria Analiza datelor cu Microsoft Excel - Mihaela Oleksik, Liviu Rosca

Editura: Pro Universitaria

Autor: Mihaela Oleksik, Liviu Rosca

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1690-8

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062616908 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Analiza datelor cu Microsoft Excel va propune o incursiune in lumea instrumentelor Microsoft Excel dedicate analizei statistice a datelor experimentale. Desi Microsoft Excel nu este un software dedicat prelucrarii statistice a datelor, raspandirea acestui software si mai ales faptul ca acesta contine un set impresionant de functii si instrumente statistice, grupate intr-un add-ins numit Data Analysis, il recomanda si pentru prelucrarea statistica a datelor experimentale.

Cartea se adreseaza tuturor celor care, avand cunostinte de baza Microsoft Excel, doresc sa invete cum pot utiliza facilitatile oferite de acesta pentru prelucrarea si analiza statistica a datelor, fie acestea date experimentale, date obtinute in urma proceselor de productie, sau de cu totul alta natura.

Structurata pe 9 capitole si continand 3 anexe, cartea abordeaza aspecte fundamentale ale: statisticii descriptive, distributiei probabilitatilor, statisticii inferentiale, tabelelor pivot, regresiei si corelatiei liniare, regresiei multiple, testelor ANOVA, seriilor de timp. Cartea se incheie cu un capitol dedicat Controlului calitatii. Anexele contin informatii despre principalele functii Microsoft Excel utilizate in carte, despre pachetul Data Analysis si setul de instrumente statistice de care dispune si, in final, un mic dictionar de termeni statistic.
  • Analiza datelor cu Microsoft Excel - Mihaela Oleksik, Liviu Rosca

Mihaela Oleksik

Este sef de lucrari dr. ing. la Universitatea ,,Lucian Blaga” din Sibiu. In cadrul Facultatii de Inginerie sustine cursuri sau activitati de laborator si seminar la disciplinele: Teoria probabilitatilor si statistica matematica, Tolerante si control dimensional, Sisteme de inspectie a calitatii in flux, Metode si mijloace CAI. Detine diploma de master in domeniul Managementul Calitatii si diploma de doctor inginer, ambele de la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. A publicat 3 carti de specialitate si peste 40 de lucrari stiintifice in reviste de specialitate, nationale si internationale sau in volumele unor conferinte nationale si internationale

Liviu Rosca

Este profesor universitar dr. ing. la Universitatea ,,Lucian Blaga” din Sibiu. In cadrul Facultatii de Inginerie sustine cursurile: Cercetari operationale, Sisteme informatice de gestiune, Comunicare, Sisteme informatice utilizate in proiecte, Sisteme informatice pentru suport decizional. Detine o diploma de MBA de la University of Missouri, Columbia, USA si o diploma de dr. ing. de la Universitatea Politehnica Timisoara. A publicat 28 de monografii, carti si manuale cu caracter didactic printre care, ultimele aparitii sunt: Introducere in Microsoft Project (2021) si Cercetari operationale. Modele matematice pentru procesul decizional (2020). A publicat totodata si peste 100 de lucrari stiintifice in reviste de specialitate, nationale si internationale sau in conferinte nationale si internationale. A participat, in diferite calitati, la 32 de proiecte, nationale sau internationale.