Editura Curtea Veche Vointa si norocul. Editia a II-a - Carlos Fuentes

ISBN: 978-606-44-1406-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064414069 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Considerata de multi critici o satira intunecata si o tragedie poetica, Vointa si norocul marcheaza poate cel mai inalt prag al imaginatiei si al realismului lui Fuentes. In aceasta noua critica social-politica, aflam povestea prieteniei dintre Iosua Nadal si Ierihon, care se intalnesc in adolescenta si incearca sa traiasca altfel decat ceilalti, dar aleg drumuri diferite pentru a-si indeplini scopul.

Cei doi prieteni sunt protagonisti intr-un bildungsroman format initial din aspiratii si filozofari adolescentine, presarate cu trimiteri literare si aluzii la Kafka, Nietzsche, Odiseu si divinitate. Mai apoi, capcana intinsa de suprapersonaj – Mexicul insusi – ii obliga sa reconstituie in cheie moderna mitul lui Cain si Abel. Misterul personajelor este dezvaluit chiar de capul retezat al lui Iosua, abandonat pe o plaja de langa Pacific. Pe masura ce ii aflam destinul, granita dintre bine si rau dispare.
  • Vointa si norocul. Editia a II-a - Carlos Fuentes

CARLOS FUENTES (1928–2012) a fost unul dintre cei mai reprezentativi scriitori ai Boomului latino-american. Opera sa, elogiata de critici, a fost tradusa si publicata in peste patruzeci de tari. In afara de romane, a scris si numeroase povestiri, eseuri, piese de teatru si scenarii de film. Considerat un punct de referinta al culturii mexicane, s-a implicat in viata politica si sociala din tara sa si a tinut conferinte la universitati de prestigiu ca Princeton, Harvard, Columbia si Cambridge.

Printre numeroasele premii si distinctii care i s-au acordat se numara Premiul Rómulo Gallegos, Premiul Alfonso Reyes, Premiul Cervantes, Premiul Grinzane Cavour, Premiul Príncipe de Asturias pentru Literatura, Premiul Galileo si Legiunea de Onoare franceza.

Dintre cartile sale, la Curtea Veche Publishing au fost traduse si vor fi reeditate Vointa si norocul, Jiltul vulturului si Crezul meu.

O cronica a societatii mexicane moderne, cu toate tarele si pasiunile sale, o lume careia ii este interzisa tragedia si in care totul devine melodrama.