Editura Leda Edge Un regat intretesut - Tahereh Mafi

ISBN: 978-606-951-929-5

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069519295 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
PERFECTA PENTRU FANII AUTOARELOR LEIGH BARDUGO, SABAA TAHIR SI TOMI ADEYEMI!

Pentru toti, Alizeh este o slujnica de care te poti lipsi oricand si a carei identitate nu va fi dezvaluita niciodata: ea este mostenitoarea de mult pierduta a unui stravechi regat al djinnilor. Este mereu vanata si silita sa se ascunda la vedere, altminteri se va expune la pericole cumplite.

Pana intr-o zi, cand face o greseala.

Printul mostenitor, Kamran, a auzit profetiile; stie despre infioratorul monstru care, se spune, ii va ucide bunicul. Intunericul se pogoara cu repeziciune asupra imperiului sau, imboldindu-l pe tanar sa ii caute originile. Insa cu cat devine mai suspicios in privinta slujitoarei cu ochi bizari, cu atat afla tot mai multe lucruri despre ea – si cu atat mai greu ii este sa o dea uitarii. Chiar daca ideea de-a se lasa captivat de Alizeh inseamna sa ignore tot ce-a invatat pana atunci.

Un regat intretesut este o poveste despre imparatii care se ciocnesc, iubiri interzise si o regina de mult uitata care trebuie sa isi croiasca drum prin intuneric pentru a-si recapata tronul, a-si reconstrui imperiul si a-si salva oamenii de la asa-zisa viata pe care au fost obligati sa o duca.

„Intr-o poveste construita cu maiestrie, Mafi urzeste o vraja a destinului si a primejdiei, a iubirii interzise si a intrigilor de curte, a magiei si a revolutiei.” CASSANDRA CLARE, autoarea seriei „Instrumente Mortale”

„Un regat intretesut m-a captivat prin lumea abil construita si romantismul ei torid. Aceasta carte este o nestemata stralucitoare, dar cu margini ascutite ca lama.” RENÉE AHDIEH, autoarea seriei „Urgia si zorile”

„Proza luxurianta, plina de descrieri, se combina cu un romantism sfasietor in aceasta poveste plina de fantezie. Dureros de frumoasa!” Kirkus Reviews

„Glasul poetic, sclipitor ca diamantul, al lui Mafi tese un basm invaluit in magie, tivit cu subterfugii, impodobit cu brocartul unui romantism chinuitor si infrumusetat de broderia mitologiei persane. Abia astept continuarea!”  ROSHANI CHOKSHI, autoarea romanului Aru Shah si sfarsitul timpului

„In acest roman exceptional bazat pe texte islamice si pe poemul persan Sah-Namé, Mafi completeaza o lume superb construita cu o proza bogata si sensibila care imbogateste enorm fundalul mitologic al povestii, reusind sa plasmuiasca un subiect emotionant si o poveste de iubire tragica, plina de intrigi de curte.” Publishers Weekly

„Pregateste-te sa fii distrus – aceasta poveste iti va patrunde in inima si o va face sa bubuie, iar la final te va lasa fara suflare.”  STEPHANIE GARBER, autoarea seriei „Caraval”
  • Un regat intretesut - Tahereh Mafi

TAHEREH MAFI s-a nascut in 1988, intr-un orasel din statul american Connecticut, din parinti iranieni. Stie opt limbi straine, inclusiv spaniola, pe care a studiat-o la Barcelona. Este o scriitoare pe care New York Times si USA Today au declarat-o bestselling author, dar trebuie spus ca, inainte de a debuta si de a deveni una dintre cele mai aclamate scriitoare pentru adolescenti,
     Tahereh Mafi a dus la capat cinci manuscrise, doar pentru a intelege cum se scrie o carte. Unul dintre romanele care i-au creat si i-au consolidat reputatia, Spulbera-ma, primul din seria Atingerea lui Juliette, a fost publicat in romaneste de Editura Leda Edge, din cadrul Grupului Editorial Corint. De altfel, seria adresata tinerilor cititori s-a bucurat de un mare succes in randul publicului, iar ABC Signature Studios i-a facut o oferta pentru drepturile de televizare.
In afara de Furthermore, care este prima sa carte pentru copii, a mai publicat Whichwood, roman care, de asemenea, a starnit entuziasmul criticilor si al publicului.

O puteti gasi on-line la @TaherehMafi si pe www.taherehbooks.com.

PERFECTA PENTRU FANII AUTOARELOR LEIGH BARDUGO, SABAA TAHIR SI TOMI ADEYEMI!

Pana intr-o zi, cand face o greseala.