Editura Publica Terra Insecta. Ciudate. Minunate. Indispensabile. Adevaratii stapani ai lumii - Anne Sverdrup-Thygeson

Editura: Publica

Autor: Anne Sverdrup-Thygeson

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-722-398-9

Cod Produs: 9786067223989 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Insectele reprezinta jumatate din regnul animal. Traiesc peste tot – in pesterile din adancul pamantului, sus, pe crestele cele mai inalte ale Muntilor Himalaya, in interiorul computerelor, in izvoarele termale din Parcul Yellowstone si in urechile si narile creaturilor mult mai mari decat ele. Exista insecte cu urechi pe genunchi, cu ochi pe penisuri si cu limbi sub picioare.

Cei mai multi dintre noi considera ca viata ar fi mai buna fara gandaci, insa ar fi chiar imposibila. Cei mai multi dintre noi stiu ca nu exista miere fara albine, insa nu si ca florile arborelui de cacao nu ar putea fi polenizate in lipsa musculitei cu capul cat o gamalie de ac. Fara ea am putea sa ne luam adio si de la cacao, si de la ciocolata. Cerneala folosita la scrierea Declaratiei de Independenta a avut la baza fier si gale. Un tip special de gala este cea de stejar, de care este responsabila o viespe micuta. Musculita de otet a fost un pion esential in experimente medicale si biologice premiate cu sase premii Nobel, iar musca de carne poate curata rani extreme. Insectele transforma plantele uscate si animalele moarte in compost. Polenizeaza flori, inclusiv culturile de care noi depindem atat de mult. Asigura hrana altor animale, cum ar fi pasarile si liliecii. Controleaza organismele daunatoare omului. Viata, asa cum o stim, depinde de aceste creaturi mici.

O calatorie in ciudata, minunata si uimitoarea lume a micilor si fabuloaselor creaturi fara de care nu am putea trai. Insectele ne influenteaza ecosistemul mai mult decat ne-am putea imagina.

Au aparut odata cu viata pe uscat, au supravietuit si dupa extinctia dinozaurilor, sunt mai multe decat grauntele de nisip de pe toate plajele lumii si vor exista pe aceasta planeta mult mai mult decat noi.

Muncesc in liniste, dar fara oprire, pentru a ne asigura hrana, pentru a ne sustine ecosistemul, pentru a ne vindeca ranile si chiar pentru a digera plasticul.

Ar putea chiar sa reprezinte noi solutii la criza antibioticelor, sa fie utilizate in zone calamitate si sa-i inspire pe inginerii din aviatia militara cu tehnicile lor de zbor. Cat despre traiul lor, acesta este incitant, intrigant si incredibil.

In Terra Insecta vom cunoaste viata, moartea, visurile si dramele la o scara milimetrica. Indiferent daca va place sau nu, Pamantul este planeta insectelor, iar cartea de fata este uimitoarea lor poveste.

Anne Sverdrup-Thygeson scrie despre insecte cu un entuziasm si o pasiune care te vor face sa vrei sa devii entomolog! — Thor Hanson, autorul cartii Buzz: The Nature and Necessity of Bees

O abordare extrem de vie a universului insectelor, fie ele zburatoare, taratoare si intepatoare, si a motivelor pentru care ar trebui sa le pretuim. — The Philadelphia Inquirer

Distractiva, fascinanta si importanta pentru planeta noastra. — Red Lion Books

O abundenta de informatii menite sa creioneze legatura extrem de profunda dintre om si prietenii cu sase picioare ai acestuia. — Lynn Dicks, Science

*The Sunday Times Bestseller*
Una dintre cele mai bune carti despre natura, Sunday Times
ANNE SVERDRUP-THYGESON este profesor la Universitatea Norvegiana de Stiinte ale Naturii din Ås si consultant stiintific al Institutului Norvegian de Cercetari ale Naturii. Detine un doctorat in conservarea biodiversitatii si preda managementul naturii si ecologie forestiera. Cercetarile ei se axeaza in principal pe ecologia insectelor. Are un blog de stiinta si apare deseori in emisiunile radio si TV din Norvegia. A fost prima femeie cercetator care a primit Premiul Bonnevie pentru excelentele sale metode de predare, de scriere si de prezentare a biologiei. A studiat istoria si este ultramaratonista.

Distractiva, fascinanta si importanta pentru planeta noastra. — Red Lion Books

*The Sunday Times Bestseller*