Editura Vellant Sa nu te casatoresti cu o femeie cu picioare mari. Femeile in proverbe din intreaga lume - Mineke Schipper

Editura: Vellant

Autor: Mineke Schipper

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-980-099-7

Cod Produs: 9786069800997 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In toate culturile, sexul si genul si-au gasit expresia in cel mai concis gen literar, si anume in proverbe. Acestea ofera perspective revelatoare asupra conditiei femeii de-a lungul secolelor si al continentelor, iar, in mod surprinzator, asemanarile dintre miile de proverbe despre femei sunt mai numeroase decat diferentele.

Cartea, care parcurge sute de limbi si mai mult de o suta cincizeci de tari, reprezinta un ghid uimitor si amuzant, ce ne dezvaluie cat de mult au progresat cele doua sexe pe calea cosmopolitismului contemporan.

„Fascinanta. O carte captivanta.” — Times Literary Supplement

„Proza lui Schipper este usoara, intensa si inteligenta, iar analiza a ceea ce sta in spatele proverbelor este absolut fascinanta.” — Daily Telegraph

„…o carte vie si taioasa... Autorii feministi si profesorii ii vor analiza si cita cu recunostina materialul vreme de cel putin o generatie.” — National Post, Canada
Mineke Schipper s-a nascut in 1938 si este autoare de fictiune si non-fictiune, publicand carti de literatura comparata si studii interculturale. Pentru acest volum, autoarea a primit Eureka Award.

„Fascinanta. O carte captivanta.” — Times Literary Supplement