Editura Corint Baiatul care a imblanzit vantul - William Kamkwamba, Bryan Mealer

Editura: Corint

Autor: William Kamkwamba, Bryan Mealer

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-088-408-8

Cod Produs: 9786060884088 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cand o seceta cumplita a lovit micul sat din Malawi in care locuia William Kamkwamba, familia sa a pierdut toata recolta, ramanand fara nimic de mancat ori de vandut. Ingrijorat, baiatul a inceput sa studieze cartile de stiinta din biblioteca satului, in incercarea de a gasi o solutie. Asa i-a venit o idee despre care credea ca ar putea sa schimbe pentru totdeauna viata familiei sale: sa construiasca o moara de vant. Realizata din fiare vechi si piese de bicicleta, moara lui William a adus electricitate in propriul camin si a ajutat familia sa pompeze apa de care avea nevoie pentru a cultiva pamantul.

Repovestita pentru publicul tanar, cartea arata cum, chiar si intr-o situatie disperata, ideea geniala a unui baiat poate schimba lumea in bine. Completata cu o harta, ilustratii si un epilog care ii va pune pe cititori la curent cu povestea lui William, aceasta este editia perfecta pentru intreaga familie.
William Kamkwamba este absolvent al Dartmouth College. Volumul sau, Baiatul care a imblanzit vantul, varianta pentru publicul adult, a fost bestseller New York Times si a fost desemnat cea mai buna carte a anului de catre Publishers Weekly. Autorul isi imparte viata intre Malawi si San Francisco, California.

Bryan Mealer este coautorul bestsellerului Baiatul care a imblanzit vantul, varianta pentru publicul adult si cea pentru publicul tanar. De asemenea, este autorul volumului All Things Must Fight to Live, dedicat anilor in care a fost corespondent de razboi pentru Harper’s si Associated

Press, si a scris despre conflictul din Republica Democrata Congo. Articolele sale au aparut in antologia Best American Travel Writing si au castigat recunoasterea Overseas Press Club. Traieste alaturi de familia sa in Austin, Texas.

O captivanta poveste adevarata despre supravietuire si perseverenta avandu-l in centru pe tanarul inventator care a adus electricitatea in satul sau din Malawi.

Imblanzitorul de vant – un film Netflix din 2019, cu Chiwetel Ejiofor in rolul principal si, de asemenea, regizor.