Editura Didactica Publishing House Peter Pan. Editie completa - James Matthew Barrie

Editura: Didactica Publishing House

Autor: James Matthew Barrie

Editia: completa

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-570-4

Cod Produs: 9786060485704 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Printre cele mai frumoase amintiri ale unui copil sunt momentele de seara in care unul dintre parinti, sau un bunic, sau un frate ori o sora mai mare ii citeste dintr-o carte mare de povesti, cu ilustratii. Acum, tu te afli la varsta la care poti citi singur si te felicit. Ma bucur de fiecare data cand deschizi o carte, pentru ca iata ce ai de castigat:
- iti dezvolti vocabularul si imaginatia;
- te poti concentra mai bine si poti intelege diverse mesaje;
- te poti refugia in lumea personajelor si iti poti crea propriile aventuri.

In povestea lui James M. Barrie, fiecare personaj intruchipeaza o dorinta sau o realitate. In timp ce Peter Pan este expresie a tineretii vesnice, a dorintei de a ramane un copil fara griji pentru totdeauna, Capitanul Hook reprezinta lumea morocanoasa a adultilor care nu mai stiu sa se bucure. Insa capacitatea copiilor de a zbura doar daca au ganduri vesele si salvarea micutei Tinker Bell prin credinta copiilor in zane ne intorc in lumea senina, fericita a copiilor. Desigur, mai este ceasul inghitit de crocodil, al carui ticait ne aminteste ca totusi timpul trece.
James Matthew Barrie s-a nascut pe 9 mai 1860, in orasul Kirriemuir, din Scotia. Copilaria i-a fost marcata de moartea prematura a fratelui sau mai mare (in 1866), care era preferatul mamei lui. Incercand sa-si consoleze mama dupa acest eveniment tragic, Barrie purta hainele fratelui sau si se comporta ca el. Mama scriitorului s-a resemnat spunand ca fiul ei decedat va ramane vesnic un copil, nu va creste niciodata si nu o va parasi… probabil de aici s-a nascut ideea personajului Peter Pan.

La opt ani, Barrie a fost trimis la Glasgow Academy. Dupa doi ani, s-a intors acasa si a continuat studiile la Forfar Academy. In 1874, a plecat din nou la Dumfries Academy. Acolo, impreuna cu prietenul lui, a inceput sa se joace de-a piratii. Cei doi au infiintat si un club de teatru unde s-a jucat prima piesa scrisa de Barrie – Bandelero the bandit/Banditul Bandelero.

S-a inscris la Universitatea din Edinburgh si, student fiind, scria cronici ale pieselor de teatru. Apoi a lucrat ca jurnalist si a inceput sa scrie povesti, nuvele si piese de teatru.

In 1894, s-a casatorit cu o actrita pe nume Mary Ansell, iar cainele din rasa Saint Bernard pe care i l-a cumparat sotiei a fost model pentru un perosnaj din romanul Mica pasare alba. In acest roman, Barrie il prezinta pentru prima data pe Peter Pan, celebrul personaj indragit de generatii de copii.

Pe 19 iunie 1937, scriitorul se stinge din viata in urma unei pneumonii, intr-un sanatoriu din Londra.