Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Corint Nenumaratele masti ale lui Andy Zhou - Jack Cheng

37,50 Lei 31,88 Lei

Editura: Corint

Autor: Jack Cheng

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-973-128-886-4

Cod Produs: 9789731288864 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Andy Zhou, un baietel creativ si curajos, s-a obisnuit sa fie intocmai cum se asteapta cei din jur de la el: copilul bun, pentru parintii si bunicii care vin in vizita din Shanghai, sau amicul saritor al lui Cindy, cea mai buna prietena a sa, cand vine vorba de planuri rebele.

Astfel, cand Cindy ii propune, in prima zi din clasa a sasea, sa participe la auditiile pentru Miscare, spectacolul de dans organizat de scoala lui, cum ar putea Andy sa refuze? Curand insa, il incearca o multime de sentimente contradictorii, de la stinghereala pe care o simte cand e printre ceilalti dansatori ori bataia de cap pe care i-o da noul partener de laborator, Jameel, pana la acuitatea cu care observa tensiunile dintre tatal si bunicul lui.

Apoi, odata cu discutiile despre filmele de animatie, bomboanele Hi-Chew si desenul cu soparla, legatura dintre el si Jameel ia o alta intorsatura, aducand noi provocari, dar si incurcaturi.

Indiferent cat de mult ii pasa lui Andy de prietenii si familia lui, ii este greu sa nu sovaie intre multitudinea de feluri in care poate fi, nenumaratele fete pe care le poarta, insa si mai greu ii este sa inteleaga daca vreuna dintre aceste masti este el – in realitate.

O poveste excelenta si plina de haz, despre familie si prietenie, identitate si creativitate, dar si despre discrepanta culturala dintre generatii (bunicii imigranti, parintii si nepotii crescuti intr-o societate diferita), romanul lui Jack Cheng abunda de umor, sinceritate si dragoste nemarginita.
  • Nenumaratele masti ale lui Andy Zhou - Jack Cheng

Jack Cheng s-a nascut la Shanghai, a crescut in Michigan si a locuit timp de 10 ani in Brooklyn. In prezent, traieste si lucreaza in Detroit si este un foarte apreciat scriitor de literatura pentru copii si adolescenti.

Romanul sau de debut, Ne vedem in cosmos, prieteni!, pentru cititorii cu varste cuprinse intre 8 si 12 ani, a castigat premiile Golden Kite si Great Lakes Great Reads. Jack a vizitat scoli de pe intregul glob si a discutat cu nenumarati elevi despre cum isi pot gasi drumul in viata ca scriitori si artisti. In 2019, a castigat premiul Kresge Artist Fellow.

Andy Zhou e intr-o multime de feluri: in aceasta poveste sensibila si onesta, baiatul se descopera si se maturizeaza.

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!