Editura Leda Edge Moasa de la Auschwitz - Anna Stuart

Anul publicării: 2023

ISBN: 978‑606‑088‑370‑8

Cod Produs: 9786060883708 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ana Kaminski este impinsa pe portile de fier de la Auschwitz alaturi de tanara si inspaimantata ei prietena, Ester Pasternak. Cand ajung in fata, Ana face un pas inainte si spune ca este moasa, iar Ester este asistenta ei. Pe data, femeile sunt tatuate pe brate, apoi trimise la cladirea maternitatii. In timp ce tine in brate un nou-nascut nevinovat, Ana isi da seama ca soarta multor suflete este in mainile ei si jura ca va face tot ce-i sta in putinta pentru a-i salva pe micuti.

Cand doi gardieni, purtand infricosatoarele lor uniforme SS, marsaluiesc si smulg un copil cu par blond din bratele mamei sale, Ana simte ca este prea mult. In timp ce incearca sa o aline pe femeia indurerata, isi da seama ca in mijlocul acelei suferinte cumplite exista totusi un licar de speranta. Gardienii ii iau pe cei mai sanatosi bebelusi si ii plaseaza in familii germane, asa ca vor supravietui. In plus, se zvoneste ca razboiul e pe sfarsite. Asadar, Ana si Ester incep sa-i tatueze in secret pe micuti cu numerele mamelor lor, rugandu-se ca intr-o zi familiile sa se poata reintregi.

Apoi, intr-o dimineata devreme, Ana observa o mica umflatura pe sub hainele subtiri si vargate ale lui Ester…
  • Moasa de la Auschwitz - Anna Stuart

Anna Stuart si-a dorit sa devina scriitoare inca de cand a putut sa tina bine stiloul in mana si sa inventeze romane pentru scoala la varsta de noua ani. La inceput, a facut greseala de a crede ca ar trebui sa aiba o „meserie adecvata”, asa ca s-a dedicat unei slujbe in consultanta, o cariera care i-a oferit niste experiente minunate, a ajutat-o sa isi faca prieteni grozavi si i-a adus chiar si un sot fantastic, dar nu i-a oferit prea mult spatiu creativ. Asa ca, atunci cand a facut o pauza pentru a deveni mama, a profitat in sfarsit de sansa de a incepe o „meserie neadecvata”, adica de a scrie, si nu s-a mai uitat niciodata inapoi.

Afla mai multe informatii despre autoare pe annastuartbooks.com.

Un roman extraordinar si absolut sfasietor despre Al Doilea Razboi Mondial si despre curajul si hotararea unei femei de a aduce viata si speranta intr-o lume destramata. Fanii unor carti precum Tatuatorul de la Auschwitz, Reteaua Alice si Privighetoarea vor fi fascinati.