Editura Publica Lingura care dispare. Si alte povestiri adevarate de nebunie, dragoste si istorie a lumii din tabelul periodic al elementelor - Sam Kean

Editura: Publica

Autor: Sam Kean

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-722-343-9

Cod Produs: 9786067223439 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De ce ura Gandhi iodul (I, 53)? Cum se face ca radiul (Ra, 88) era cat pe ce sa-i ruineze reputatia cercetatoarei Marie Curie? Si de ce este galiul (Ga, 31) elementul preferat pentru farsele de laborator? Tabelul periodic este o realizare stiintifica mareata, dar in acelasi timp e si un izvor plin de pasiuni, tradari, aventuri si obsesii. Aceste povestiri fascinante urmaresc toate elementele din tabel pe masura ce-si joaca rolurile in istoria omenirii, in finante, in mitologie, in conflicte, in arte, in medicina si in vietile savantilor (adesea) nebuni care le-au descoperit. Lingura care dispare contopeste cu maiestrie stiinta cu snoavele clasice despre inventii, investigatii, descoperiri si... alchimie, de la Big Bang si pana la sfarsitul timpului.

Sam Kean anima pana si cele mai anoste subiecte, prezentandu-le accesibil si readucand la viata povestiri uitate despre experimente si despre oamenii care le-au facut. Lingura care dispare are baze stiintifice solide si capitolele pline de informatii efervescente. Kean sare de la o povestire la alta, stiind precis cum se potrivesc in amanunte… Scriitura lui colocviala abunda in exemple din cultura populara si ne ofera exemple surprinzator de familiare. Entuziasmul palpabil al lui Kean, combinat cu fiorul cunoasterii si al inovatiei pe care le ofera cartea, ii pot contamina pana si pe cei mai cerebrali dintre cititori.
— Christine Thomas, Miami Herald

Sam Kean ilustreaza tabelul periodic al elementelor, introducand in distributie o serie de personaje ale caror povestiri exemplifica interactiunile noastre cu lumea fizica. Intretesand in fiecare capitol o multime de povestiri pe teme generoase, autorul nu omite nimic. Toti cititorii vor invata cate ceva. Kean scrie cu energie si ritm.
— Philip Ball, Nature

Kean desface sacul cu trucuri al tabelului periodic cu un aplomb si o fascinatie asa de puternice, incat materialele care, in mod normal, sunt grele ca plumbul se transforma in aur.
— Keith Staskiewicz, Entertainment Weekly
Sam Kean a petrecut multi ani in copilarie adunand mercur din termometre sparte. Acum este scriitor, iar povestile sale au aparut in The Best American Science and Nature Writting, The Atlantic, The New York Times Magazine, Mental Floss, Slate si Psychology Today. In plus, a fost invitat in emisiunile All Things Considered si Science Friday ale National Public Radio si Radiolab. Cartile sale Degetul mare al violonistului si Lingura care dispare au devenit bestselleruri nationale si au aparut in topul Amazon al celor mai bune carti de stiinta.

— Christine Thomas, Miami Herald

— Philip Ball, Nature