Editura Vellant Femei cu barbati - Richard Ford

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-864-268-3

Cod Produs: 9786068642683 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Nimic din ceea ce tine de pasiune si vulnerabilitate nu-i este strain lui Richard Ford, unul dintre marii maestri ai prozei americane. Cele trei povestiri „lungi” din Femei cu barbati se invart in jurul iubirii romantice si al formelor ei incomplet digerate, punand reflectorul pe triunghiuri amoroase, casatorii ratate, tati si fii, idealizari si bruste caderi in realitate. Ford isi surprinde protagonistii in momentul adevarului, indelung, dar imposibil de evitat: o plimbare in parc care se poate transforma in tragedie, o vacanta de Thanksgiving cu atmosfera de plumb, certuri cu potential seismic, un Craciun inghetat, un scandal intr-un bar. Personajele celor trei povestiri – un adolescent care se lupta cu instrainarea dintre parintii lui, un comis-voiajor in criza din mijlocul vietii, un scriitor aspirant, o mama singura – au cel putin un lucru in comun: distantele imense care ii separa de cei aflati in imediata apropiere.

"Vocea lui Ford este vocea Americii de secol XX: amuzanta, umana, trista si autentica. Iar povestirile din Femei cu barbati, cu care autorul intra pe noi teritorii, surprind punctul maxim de intensitate al acestei voci.” Irish Times
,,Trei povestiri lungi perfecte, atat de sinuos intretesute si atat de subtil comunicante, incat intregul dobandeste coerenta unui mare roman.” Mail on Sunday
,,O anatomie curajoasa a minciunilor pe care oamenii si le spun lor insisi. Ford este cel mai bun observator al barbatului modern dintre scriitorii contemporani.” Observer
Richard Ford (n.1944) este unul dintre marii maestri ai prozei americane, creator al curentului literar ,,realism murdar” (dirty realism). In 1995, cariera lui Ford isi atinge punctul culminant cu Independence Day (urmarea romanului Cronicarul sportiv), castigator al Premiului PEN/Faulkner si al Premiului Pulitzer pentru Fictiune, urmat, in 2001, de PEN / Malamud Award pentru excelenta in proza scurta. Cu ecouri din Mark Twain, F. Scott Fitzgerald si Ernest Hemingway, proza lui Ford tine pariul de a confirma si a submina traditia, dandu-i sens in lumea de astazi.