Editura ALL Fata de hartie. Editia a III-a - Guillaume Musso

ISBN: 978-606-783-087-3

Cod Produs: 9786067830873 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Bestseller international

Guillaume Musso, „romancierul preferat al Frantei” (Lefigaro.fr), prezinta o poveste exploziva si plina de umor care sfideaza orice scenariu previzibil incercand sa raspunda la intrebarea: „Fictiunea are puterea sa influenteze viata reala?”.

Tom Boyd este un scriitor celebru, aflat in pana de inspiratie. Billie este o tanara frumoasa si rebela, cu un simt al umorului neobisnuit. Dar mai e un amanunt: Billie este chiar eroina romanelor lui Tom. Intr-o noapte, cand el se afla pe buza prapastiei, ea prinde viata. Si ii aduce o veste tulburatoare: daca el nu mai scrie, ea va muri. Astfel incepe o calatorie halucinanta, in care Tom trebuie sa-si recapete inspiratia ca sa poata salva viata femeii de care tocmai se indragosteste. Tom si Billie vin din lumi diferite, dar care se hranesc una din alta. Cine va invinge in acest joc dur al seductiei: realitatea sau fictiunea?

,,Dintre toate personajele pe care le-am creat, Billie este preferata mea. Ii simt atat de tare lipsa, dupa ce am terminat de scris romanul, incat s-ar putea spune ca sunt indragostit!” - Guillaume Musso

,,Un roman ca un spectacol de magie. O pendulare delicata ca zborul unei pasari intre real si imaginar. Cand ne asteptam mai putin, scriitorul ne striga din oglinda, ca sa ne aminteasca un lucru esential: viata este un roman.”  - Le Parisien

,,Cel mai bun roman al lui Guillaume Musso de pana acum. O intriga perfecta si un final uluitor!” - Le Figaro Littéraire

„Musso are darul de a crea intrigi originale si pe acela de a cladi si de a spori suspansul pana la ultima pagina.” - Direct Soir
  • Fata de hartie. Editia a III-a - Guillaume Musso

Guillaume Musso este unul dintre cei mai populari scriitori francezi contemporani. Romanele lui au fost traduse in 40 de limbi si s-au vandut in peste 30 de milioane de exemplare.S-a nascut la Antibes in 1974 si a studiat stiinte economice. Mama lui, bibliotecara, i-a cultivat gustul pentru literatura, hranindu-l cu „Proust la biberon“. La 19 ani, Musso a plecat in Statele Unite ale Americii si s-a indragostit de New York. S-a intors in Franta plin de idei pentru romanele sale. La 24 de ani, a suferit un grav accident de masina, care l-a facut sa reflecteze la sensul vietii si la posibilitatea ca ea sa se sfarseasca pe neasteptate.

A scris apoi intr-un suflet 80 de pagini dintr-un roman pe care editorii l-au primit cu laude si incurajari. Et Après, publicat in 2004, s-a vandut intr-un milion de exemplare in Franta, a fost tradus in 23 de limbi si a ajuns pe pelicula cu John Malkovich si Evangeline Lilly in rolurile principale. Au urmat alte 12 romane de succes, dintre care doua au fost adaptate pentru marele ecran.

Bestseller international