Editura Creator Farmecul discret al mirarii - Cristian Muntean, Cosmin Neidoni

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-029-536-5

Cod Produs: 9786060295365 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O noua zi de Duminica. In toxicitatea scriiturii recurente la pandemie, doi oameni se si ne rasfata scriind literatura. Epistolara. Se scriu, cum s-ar spune, unul pe altul, in scriituri paralele. Egale. Caci numai egalii pot scrie asa. Parintele Cristian si Cosmin – doi prieteni – ne fac prieteni, iarasi, cu literatura cuvintelor care refuza sa se piarda in vorbarie. Adunati pe fire de partitura sincronica, amandoi ne propun citirea in cartile adevarate. Un soi de magi care ne descopera Steaua aceea care duce si lumineaza cararile din care ni s-au nascut certitudinile vietii. E mai mult decat un dialog epistolar sacralizat intr-o carte. E scriitura aceea care vindeca de secatura vremii, adapa cerul cu limpezimi. Am citit mai intai cateva pagini de manuscris, apoi nu m-am mai putut opri. E un soi de jurnal de bord al unei corabii care poarta cu sine aur si argint si topaz si granate, dar si mirodenii, mirodenii de tot soiul, intr-atat, incat Oceanul ce o poarta pe val se inmiresmeaza. Scortisoara autoironiei – cine-i stie, le vede deseori zambetul – piperul istetimii care se smereste si al limpezimii care doare, sarea cuvantului care drege rana, cardamomul elocintei si dulcea nucsoara a rostuirii, intr-o limba romana exemplara, sunt toate aici, in tainitele cartiicorabie. Sentimentul a fost ca vreau cartea intre coperti, sa ma certe din raftul bibliotecii, ca sa o recitesc. Sa o degust pre litera tiparita in vesmantul cernelii. Cum ai putea sa nu iubesti o astfel de carte si cum sa nu pretuiesti cu dragoste o prietenie care naste o astfel de constructie dialogica. Sentimentul ca ma vindec – de greu, de urat, de oboseala – m-a incercat pe intreg parcursul cartii. Incercati. Nu va grabiti. Luati si gustati din tihna unor carturari clasici, dupa regula de aur a vremii trecute si a celei care scapa vremurilor. Cu adevarat, Imparatia cerurilor e inlauntrul nostru. Fericiti cei care ne descopera, din timp in timp, zidirea din ei.
Constantin Necula
Constantin Necula