Editura Publica Este elementar. Chimia ascunsa din spatele tuturor lucrurilor - Kate Biberdor

Editura: Publica

Autor: Kate Biberdor

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-474-0

Cod Produs: 9786067224740 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Te-ai intrebat vreodata de ce creste aluatul? Sau de ce simti un val de energie dupa cafeaua de dimineata? Ori de ce samponul iti face parul sa para gras? Raspunsul ni-l ofera chimia. Din clipa in care ne trezim pana cand vine momentul sa ne culcam (si chiar in timp ce dormim), totul este chimie. Si nu e nevoie de un doctorat in stiinte ca sa intelegem de ce.

In aceasta carte, autoarea explica intr-un mod simplu principiile fundamentale ale acestei stiinte care se poate sa ti se fi parut de neinteles in liceu si ne arata cum tot ce facem are legatura cu chimia. Cu mult umor si cu un entuziasm molipsitor, iti va starni interesul pentru stiinta si iti va schimba modul in care intelegi lumea.

Cand spui chimie, iti imaginezi un laborator, ochelari de protectie sau niste eprubete. Da, sigur, toate aceste obiecte sunt facute din atomi si molecule. Dar poate ca e mai interesant sa aflam ce ne spune stiinta despre electronii din telefonul mobil sau despre proprietatile unei lazi frigorifice. Ori cum se face ca moleculele dintr-o gustare dau suficienta energie pana la sfarsitul programului.

Este elementar isi propune, printre altele,  sa ne arate cat de mult ne ajuta chimia sa intelegem activitati precum fabricarea berii sau coptul placintelor. Nu in ultimul rand, ne explica diferenta dintre un atom si o molecula si ce se intampla cand ne dam cu crema de soare.

Indiferent ca facem o prajitura, ca ne spalam pe maini sau ca ne uitam la un apus de soare, stiinta ne poate ajuta sa intelegem toate aceste lucruri, iar asta e foarte distractiv! In paginile acestei carti esentiale veti descoperi minunata lume a chimiei. In fond, totul se rezuma la jocul elementelor. — Bill Nye

Cititorii vor descoperi cat de importanta si cat de interesanta este, de fapt, chimia. — Publishers Weekly

Scrisa cu un umor care de regula le lipseste celor care scriu carti de chimie destinate publicului larg, Este elementar va fi o incantare pentru cei pasionati de cunoastere. — Booklist

Marele merit al lui Kate Biberdorf este ca ne reaminteste cat de distractiv este sa exploram misterele vietii, chiar si aici, pe planeta Pamant. — Peggy A. Whitson, Ph.D., astronaut, fost comandant al Statiei Spatiale Internationale
Dr. Kate Biberdorf este om de stiinta si profesor de chimie la Universitatea din Texas, de unde a obtinut doctoratul in chimie organica. A publicat numeroase articole in revista de stiinta Catalysis Science and Technology. Este autoarea bestsellerului pentru copii The Big Book of Experiments si a seriei ilustrate Kate the Chemist. A aparut in emisiunile The Today Show, The Kelly Clarkson Show, Wendy Williams Show si The Late Night Show with Stephen Colbert. Locuieste in Austin, Texas, cu sotul ei, doi caini si o pisica morocanoasa.