Editura ALL Draga, ma duc la Charlie - Maryse Wolinski

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-587-414-5

Cod Produs: 9786065874145 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Confesiunea sotiei caricaturistului Georges Wolinski, ucis in atentatul de la „Charlie Hebdo”

„Draga, ma duc la Charlie” este o carte-eveniment care prezinta fata ascunsa a tragediei care a zguduit intreaga lume. Jurnalista si scriitoarea Maryse Wolinski povesteste intr-un mod tulburator cum a trait momentul atacului terorist din 7 ianuarie 2015 si toate zilele dramatice care au urmat.

Maryse si Georges erau casatoriti de 47 de ani. O zi absolut banala, din care nu lipsesc plictisitoarele ritualuri casnice de dimineata si obisnuitele discutii administrative intre soti, se transforma intr-un cosmar fara sfarsit. Ritmul si stilul relatarii sunt perfect coordonate cu starile de spirit ale autoarei la diversele ore ale acelei zile fatidice. Pentru Maryse, desenatorul-vedeta de la „Charlie Hebdo” nu a fost Wolinski, asa cum era stiut de o lume intreaga, ci Georges, pur si simplu. Un om cu bune si cu rele, cu tabieturi enervante, dar si cu momente de exaltare, de care o legau o sumedenie de emotii si amintiri. Sotul ei. Replici cu sau fara miez rostite intr-un moment sau altul, zambete abia schitate sau expresii de tristete ori de melancolie, pastrate intr-un colt de memorie, obiecte dragi si poze vechi, de tot felul, completeaza de minune imaginea omului si artistului Georges Wolinski.

Ultima replica auzita, in momentul in care sotul ei inchidea pentru ultima oara usa casei lor, „Draga, ma duc la Charlie” devine un laitmotiv al cartii. Alaturi de ea, apare si intrebarea care ii strabate ca un fir rosu paginile: De ce? Cititorii vor avea rareori ocazia sa citeasca un text atat de tensionat din punct de vedere existential, aflat, de multe ori, aproape de limita suportabilitatii.
  • Draga, ma duc la Charlie - Maryse Wolinski

Maryse Wolinski este o scriitoare si jurnalista franceza, fosta sotie a caricaturistului Georges Wolinski, ucis in atentatul terorist din redactia saptamanalului satiric „Charlie Hebdo”, la data de 7 ianuarie 2015.

Maryse s-a nascut la Alger in 1943 si a studiat jurnalismul. A lucrat ca ziarista la „Sud-Ouest” si „Le Journal du Dimanche”, unde l-a cunoscut pe caricaturisul Georges Wolinski, care avea sa-i devina sot. Impreuna, au avut 3 copii. Articolele lui Maryse au fost publicate in „F Magazine”, „Elle” si „Monde-Dimanche”, suplimentul lui „Le Monde”. Este autoarea mai multor romane, printre care „Au Diable Vauvert”, „Le Maitre d’amour” si „La femme qui aimait les hommes”, devenit bestseller. A scris si romane de buzunar precum „Graines de Femmes”, „La Tragédie du Bonheur” si „La Chambre d’amour”, plus mai multe scenarii pentru seriale de televiziune. A compus versuri pentru melodii interpretate de Carlos, Bernadette Lafont, Sarah Mesguich, Catherine Bériane si Diane Tell. A transpus experienta ei tulburatoare din momentul atentatelor teroriste de la 7 ianuarie 2015, cand sotul ei a fost ucis impreuna cu alte 11 persoane in redactia „Charlie Heddo”, intr-o emotionanta carte de confesiuni, „Chérie, je vais à Charlie” (2016), publicata in Romania de Editura ALL.