Editura Vellant Domnisoara Brodie in floarea varstei - Muriel Spark

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-864-266-6

Cod Produs: 9786068642666 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cel mai cunoscut roman al scriitoarei Muriel Spark, " Domnisoara Brodie in floarea varstei ", a fost ecranizat in anul 1969 si i-a adus actritei Maggie Smith un Oscar pentru interpretare. Domnisoara Brodie este o profesoara ce depaseste programa scolara si-si educa elevele in spiritul liberului arbitru, in folosul artei si al feminitatii. Folosindu-se de propriile emotii si experiente, profesoara le pregateste pe fetele din trupa ei pentru a deveni „la creme de la creme”.

Cu o actiune plasata in perioada interbelica, romanul urmareste personalitatea magnetica a profesoarei pentru care floarea varstei este momentul de maxim potential din viata unei femei si esenta unui spirit bogat.

Muriel Spark (1918-2006) s-a nascut si a crescut in Edinburgh, prima sa povestire fiind publicata in 1951, in urma castigarii unui concurs al publicatiei The Observer. Urmatoarele sale romane sau povestiri, printre care Memento Mori, The Girls of Slender Means, The Only Problem, A Far Cry from Kensington, The Prime of Miss Jean Brodie (adaptata cu succes atat pentru film, cat si pentru teatru), au impus-o pe Muriel Spark drept una dintre cele mai originale voci din proza contemporana. Spark a mai scris piese de teatru, poezie, carti pentru copii, dar si biografiile unor autori precum Mary Shelley, Emily Brontë sau John Masefield. Volumul sau autobiografic, Curriculum Vitae, a fost publicat in 1992. In 1993 a primit titlul de Ofiter al Ordinului Imperiului Britanic.