Editura Universitara De la Solont la Los Angeles. Reflectii de calatorie - Constantin Ciocan-Solont

Editura: Editura Universitara

Autor: Constantin Ciocan-Solont

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-28-1598-1

DOI: 10.5682/9786062815981

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062815981 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Scrierea unei carti cu impresiile si reflexiile personale despre calatorii prin Statele Unite, dupa ce cititorii romani au luat cunostinta, incepand cu anii ’70, de jurnalele scrise de marele nostru istoric Constantin C. Giurescu sau de scriitorul Romulus Rusan, este un gest de mare indrazneala.
Am decis sa indraznesc argumentand ca in timpurile de azi oricine poate face o astfel de calatorie, fara a fi nevoie de invitatii speciale, pentru vizitarea obiectivelor civile interesante si a locurilor turistice din intreaga America de Nord.
Precizez ca nu mi‑am propus si nu indraznesc sa fac comparatii intre lucrarea mea si cartile personalitatilor mentionate mai sus. Fiecare a avut obiectivul sau si a scris conform cu preocuparile si unghiul sau de vedere. Celebrul istoric profesorul Constantin C. Giurescu a reusit sa faca cunoscute, in cercurile universitare americane, momente fundamentale din istoria Romaniei si a avut intalniri cu unii din romanii stabiliti in Statele Unite. Scriitorul Romulus Rusan, cam in aceeasi perioada, prin descrierea vizitei prin SUA, a facut posibil ca cititorii romani sa ia cunostinta de la un intelectual roman despre realitatile societatii americane.
Imi permit sa citez din cele spuse de marele istoric Constantin C. Giurescu la una din intalnirile avute la Boston cu diaspora „...veniti sa vedeti la fata locului situatia, faceti adica ceea ce au facut in anii precedenti cei doi colegi, Anghel Rugina (la data respectiva profesor universitar in Boston, nota noastra) si Radu Florescu si ce fac multi din romanii americani care ne viziteaza ca turisti. Veniti sa vedeti cum s‑au schimbat Bucurestii si toate orasele noastre; veniti sa vedeti cat este de frumoasa tara noastra, care este si tara voastra, tara in care v‑ati nascut.”
Urmare a schimbarilor istorice de dupa 1989 si a unei conjuncturi favorabile, mi‑am implinit un vis din studentie si o pasiune mai noua referitoare la monumente, facand cateva calatorii prin America de Nord. Am calatorit ca simplu cetatean roman, cu program liber ales, cu conditii de confort si cheltuieli minime. Este suficient sa precizez ca in timpul primelor 3 calatorii m-am odihnit 46 de nopti deplasandu‑ma cu autobuzul Greyhound spre o noua localitate. Chiar si in ultima calatorie, facuta in noiembrie 2022, am folosit metoda dormitului in autobuz. Asa am calatorit prin Arizona si California, dar si intre Toronto si New York. Obiectivul meu a fost sa demonstrez ca este posibil si instructiv sa vizitezi diferite zone din America de Nord. Instructiv prin ceea ce vezi cu ochii tai, dupa ce, inainte de calatorie ai incercat sa te informezi si sa stii sa cauti anumite obiective. In acelasi timp mi‑am propus ca, odata cu imaginile care se miscau prin fata ochilor, sa misc prin fata „ochilor mintii” imagini si situatii traite de mine inca din anii adolescentei, chiar a copilariei si pana azi, in special in Romania.
  • De la Solont la Los Angeles. Reflectii de calatorie

11. Cleveland, centru economic al statului Ohio / 68
12. Pittsburgh – centru metalurgic din statul Pennsylvania / 68
13. Titusville – intre primele centre petrolifere din America / 69