Editura Publica David Bowie: o stranie fascinatie - David Buckley

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-722-279-1

Cod Produs: 9786067222791 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
DAVID BOWIE a fost, probabil, cel mai influent artist al timpurilor sale, reinventandu-se de nenumarate ori, transformand muzica, moda si arta cinci decenii la rand.

Modul unic in care David Buckley abordeaza descifrarea enigmei numite Bowie – prin interviurile cu unii dintre cei mai apropiati colaboratori ai sai si prin analiza biografica si academica – face ca aceasta biografie sa nu aiba egal, fiind o lectura esentiala atat pentru fanii vechi ai lui Bowie cat si pentru cei noi.

O stranie fascinatie prezinta informatii obtinute in exclusivitate despre turnee, despre realizarea albumelor, despre certuri si despartiri, despre muzica lui Bowie si, cel mai important, despre omul insusi. Incluzand fotografii rare, O stranie fascinatie este cea mai completa istorisire despre David Bowie si despre influenta sa asupra culturii pop din cate s-au scris vreodata.

Prefata editiei in limba romana este semnata de Marius Chivu.

David Buckley reuseste lucrul cel mai de pret pentru un biograf rock: te face sa asculti din nou albumele lui Bowie. – THE GUARDIAN

O carte extraordinara, pe cat de importanta, pe atat de onesta. – UNCUT

O stranie fascinatie isi merita titlul: este un portret captivant al unui om complex, a carui cariera a urmat schimbarile ideologice din cultura rock a ultimilor 35 de ani. – RECORD COLLECTOR

O stranie fascinatie este un proiect al editurii Publica, sustinut de Erste Asset Management si promovat de Radio Guerrilla.
DAVID BUCKLEY s-a nascut la Liverpool in 1965 si a fost primul absolvent al sectiei de Popular Music din istoria universitara a Marii Britanii. A scris opt carti, dintre care doua au fost despre David Bowie: To The Music of David Bowie si O stranie fascinatie. Aceasta din urma a fost vanduta in peste 50 000 de exemplare in toata lumea. The Guardian l-a numit cel mai bun biograf al lui Bowie, celebrul artist fiind si subiectul tezei de doctorat sustinute de Buckley.

In 2003 a tinut discursul de inchidere a expozitiei David Bowie Is, eveniment organizat la Victoria and Albert Museum si care a reunit pentru prima data peste 300 de obiecte care i-au apartinut artistului, printre care versuri scrise de mana de acesta, costume si fotografii rare.

A lucrat ca lector universitar si a scris in reviste academice precum Larousse, The Year’s Work in Critical And Cultural Theory, The New Grove Dictionary Of Music and Musicians si The Encyclopaedia Of The Popular Music Of The World.

In prezent scrie pentru revista Mojo si locuieste la München.

Prefata editiei in limba romana este semnata de Marius Chivu.

O carte extraordinara, pe cat de importanta, pe atat de onesta. – UNCUT