Editura Gama Cum sa crestem cititori pasionati. 5 pasi simpli pentru a excela la scoala si in viata - Nancy Newman

Editura: Gama

Autor: Nancy Newman

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-973-149-761-7

Cod Produs: 9789731497617 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ghidul perfect pentru parintii ocupati contine sfaturi practice si fundamentate stiintific, care vin in sprijinul copiilor mici, cititorilor incepatori si a celor care se confrunta cu probleme de citire, ajutandu-i sa devina cititori avizi pentru tot restul vietii. Sa cresti un cititor pasionat este mai usor decat crezi!

Studiile arata ca parintii joaca un rol deosebit de important in procesul de deprindere a citirii, din copilaria timpurie pana in anii de scoala. In Cum sa crestem cititori pasionati, Nancy Newman ofera strategii simple, atractive si usor de pus in practica in viata de zi cu zi, care dezvolta abilitatile de lectura ale copiilor, insuflandu-le, totodata, si dragostea pentru citit.

Nancy Newman este profesoara, instructor de parenting, cunoscut conferentiar si autoarea romanului Disturbing the Peace. O oratoare foarte apeciata, aceasta a tinut prelegeri in fata a mii de parinti, bunici si educatori despre metoda ei de educare a copiilor in spiritul placerii de a citi, metodele sale pentru a atrage copiii spre carte fiind deopotriva accesibile si distractive.

CONTINUT CUM SA CRESTEM CITITORI PASIONATI. 5 PASI SIMPLI PENTRU A EXCELA LA SCOALA SI IN VIATA:
Ignorati miturile despre lectura! • Cei cinci pasi • Vorbiti cat mai mult cu copilul, indifferent de varsta lui • Incurajati joaca libera si protejati timpul liber al copilului • Cititi-i copilului si variati cum, cand si ce lecturati cu voce tare • Sprijiniti si motivati proaspatul cititor • Acordati mai mult sprijin copiilor cu dificultati de citire • Folositi tehnologia fara sa faceti abuz de ea si echilibrati „portia” de distractie a copiilor.

Din aceeasi colectie: • Sa mesterim! Ghid practic pentru micii inventatori • Invatarea prin joaca • Mici probleme si mari intrebari, de la A la Z. Raspunsurile unui pedopsihiatru • 123 Magic • Montessori la tine acasa. 80 de jocuri pedagogice usor de realizat • 100 de activitati cu apa pentru dezvoltarea si relaxarea bebelusului
  • Cum sa crestem cititori pasionati. 5 pasi simpli pentru a excela la scoala si in viata - Nancy Newman