Editura Leda Edge Culorile lui Madeleine. Volumul II. Misterul din Regat - Jaclyn Moriarty

Editura: Leda Edge

Autor: Jaclyn Moriarty

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-793-301-7

Cod Produs: 9786067933017 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Printesa Ko a reusit sa ii amageasca pe celliani si sa le ascunda absenta misterioasa a familiei sale, astfel incat lucrurile sa nu scape de sub control in Regat. Insa, daca nu va reusi sa-si aduca tatal inapoi in scurt timp, ar putea izbucni un razboi devastator. Asa ca Printesa, impreuna cu un grup de adolescenti cu puteri speciale, trebuie sa rezolve misterul disparitiei Familiei Regale din Cello.

Printre tineri se numara si Elliot Baranski, hotarat sa isi gaseasca si el tatal, disparut in noaptea in care unchiul sau a fost gasit mort. Tanarul are un rol foarte important, el fiind singura legatura cu Lumea, unde se presupune ca s-ar afla cei disparuti, cu care comunica prin mesajele pe care le schimba cu Madeleine. Miza este mare, iar cei doi trebuie sa gaseasca o modalitate de a trece dintr-o lume intr-alta si a-i aduce inapoi pe cei dragi.

„Relatia dintre cei doi prieteni, spusa prin intermediul scrisorilor, este numai unul din lucrurile care dau valoare acestui roman [...]. Dupa finalul palpitant, cititorii vor dori imediat continuarea seriei.” School Library Journal

„Regatul magic al lui Moriarty ne ofera o poveste savuroasa si originala, iar tonul ei logic si realist va fi, cu siguranta, pe placul fanilor lui Harry Potter.” Booklist

„Prin rasturnari de situatie si aventuri fantastice (excursia la Lacul Vrajilor, Ploaia Turcoaz), aceasta carte complica natura personajelor, extinde lumea fantastica si pregateste decorul pentru marele final al trilogiei.” Kirkus