Editura Curtea Veche Angela Gheorghiu. O viata pentru arta. Editia a II-a - Jon Tolansky

Editura: Curtea Veche

Autor: Jon Tolansky

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1236-2

Cod Produs: 9786064412362 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Angela Gheorghiu este unul dintre cei mai pasionati si talentati artisti de opera ai zilelor noastre, o personalitate monumentala, a carei intensitate si ardoare, atat pe scena, cat si in viata de zi cu zi, au captat atentia lumii operei mondiale. Alcatuita mai ales din interviuri in exclusivitate, aceasta biografie autorizata a superstarului international de opera acopera viata si cariera artistei de la anii copilariei petrecuti in Romania comunista la debutul spectaculos de la Covent Garden din 1992 si pana la spectacolele celebre de pe marile scene ale lumii.

In paginile cartii, Angela Gheorghiu dezvaluie noi perspective ale interpretarii multora dintre rolurile ei legendare si povesteste despre colaborarile cu cele mai proeminente figuri din lumea operei. Amintirile sopranei sunt ritmate de comentarii si marturii ale unor nume celebre din lumea muzicala si artistica, precum Grace Bumbry, José Carreras, Plácido Domingo, Marilyn Horne, Bryn Terfel si Franco Zeffirelli.

Prin aceasta poveste imi doresc sa va impartasesc cu propriile cuvinte, din perspectiva mea, a modo mio, intamplarile, persoanele, emotiile, framantarile, locurile, reusitele, straduintele care vreme de mai bine de un sfert de secol au fost surprinse in miile de povestioare pe care altii le-au scris ori le-au spus despre mine. Cortina se ridica si, pentru intaia oara, libretul este numai si numai al meu. Angela Gheorghiu