Editura Hamangiu Termenul rezonabil in procesul penal roman - Cristian Balan

ISBN: 978-606-27-1752-0

Cod Produs: 9786062717520 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Termenul rezonabil este o institutie complexa, care a determinat multiple modificari ale legislatiei procesuale penale inca de la aparitia primelor coduri. Ca principiu fundamental al procesului penal, celeritatea a determinat legiuitorul sa adopte constant norme de natura a eficientiza activitatea organelor judiciare, simplificand procedurile, inlaturand pe cat posibil formalismul, limitand domeniul de aplicare al sanctiunilor procesuale, restructurand sistemul cailor de atac si creand proceduri speciale pentru infractiunile de gravitate redusa.

Odata cu ratificarea Conventiei europene a drepturilor omului, principiul celeritatii a fost analizat in dreptul procesual penal roman din perspectiva „termenului rezonabil”, ca o garantie fundamentala pentru realizarea procesului echitabil.

Punerea in aplicare a noilor dispozitii in materie la 1 februarie 2014 a fost urmata de o ampla activitate de interpretare a institutiilor introduse sau reformate in vederea reducerii duratei de solutionare a cauzelor, in raport de reglementarile anterioare, de obiectivele urmarite de legiuitor si de realitatile sociale ce impun realizarea justitiei ca un serviciu public.

Lucrarea Termenul rezonabil in procesul penal roman are ca scop analiza solutiilor oferite de noul Cod de procedura penala pentru eficientizarea procesului penal si reducerea costurilor necesare infaptuirii justitiei penale, pastrand echilibrul dintre celeritate si respectarea drepturilor fundamentale ale participantilor la proces, in special a dreptului la aparare, prevazut de Constitutie si de Conventia europeana a drepturilor omului.
  • Termenul rezonabil in procesul penal roman - Cristian Balan

Cristian Balan

Studii: A absolvit Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (2010) si Institutul National al Magistraturii (2014) si a urmat cursurile de master Cariera judiciara la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (2012). Este doctor in drept.

Activitate profesionala: In prezent este judecator la Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti – Sectia penala (din 2019) si colaborator in cadrul Departamentului de Drept penal, disciplina Drept procesual penal, la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti (incepand cu anul 2014), precum si expert pentru formarea continua a judecatorilor si procurorilor in cadrul Institutului National al Magistraturii (din 2020). In perioada 2010-2012 a fost consilier juridic, intre anii 2014-2016 a fost judecator stagiar la Judecatoria Giurgiu, iar intre anii 2016-2019 a fost judecator la Judecatoria Buftea.

Publicatii: Termenul rezonabil in procesul penal roman, Ed. Hamangiu, 2021; Procedura penala. Partea generala. Partea speciala. Culegere de teste grila comentate si explicate (coautor), trei editii, Ed. C.H. Beck, 2018, 2019, 2021; Drept procesual penal. Partea generala. Caiet de seminar (coautor), doua editii, Ed. Hamangiu, 2018, 2020; Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns. Vol. II – Drept penal, Drept procesual penal (coautor), trei editii, Ed. Universul Juridic, 2019, 2020, 2021; Admitere INM. Culegere de teste pentru proba scrisa de verificare a cunostintelor juridice. Drept penal. Drept procesual penal (coautor), Ed. Hamangiu, 2019; Admitere in magistratura si avocatura. Ghidul candidatului (coautor), ed. a 3-a, Ed. Universul Juridic, 2019; Admiterea in magistratura si in avocatura. Culegere de subiecte cu explicatii ale variantelor de raspuns (coautor), Ed. Universul Juridic, 2018; Drept procesual penal. Partea speciala. Caiet de seminar (coautor), Ed. Hamangiu, 2017.

actualizat august 2021

CUPRINS

Introducere / 1

Capitolul I. Principiul celeritatii / 4